Jeśli jednak w dalszym ciągu nie potrafimy poradzić sobie z problemem, to warto rozważyć alternatywne metody leczenia bólu. Które z nich dobrze jest znać?

Masaż bańkami chińskimi

Bańki chińskie do masażu w ostatnich latach zdobyły bardzo dużą popularność, głównie dlatego, że wykorzystuje się je nie tylko w terapii leczenia bólu, ale również w kosmetologii czy w zabiegach, które mają na celu wymodelowanie sylwetki. Banki chińskie pomagają zwalczyć ból kręgosłupa bądź korzonek, pomagają również zwiększyć ukrwienie w masowanej okolicy. Masaż można wykonać samodzielnie (jeśli mowa o masażu na plecach, to oczywiście musi wykonać go inna osoba) - wystarczy tylko zakupić bańki chińskie, najlepiej o różnych wielkościach. Możemy również udać się do profesjonalnego gabinetu masażu, gdzie specjalista pomoże nam poradzić sobie z bólem.

Neurostymulacja

Nieco mniej popularną metodą uśmierzania bólu jest neurostymulacja. Polega ona na wprowadzeniu (na pewien okres) w okolice rdzenia kręgowego elektrod, które działają drażniąco na cały nerw, stymulując go do pracy. Elektrody wprowadzane są po zastosowaniu znieczulenia miejscowego - jest to metoda, z której można skorzystać jedynie w asyście doświadczonego lekarza. Neurostymulacja pomaga poradzić sobie z bólem:

  • kręgosłupa,
  • mięśniowym,
  • o pochodzeniu dyskopatycznym.

Co ważne, obecnie nuerostymulacja refundowana jest przez NFZ, choć oczywiście można z niej skorzystać także w prywatnych gabinetach lekarskich.

Ultradźwięki

Ultradźwięki znajdują zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii, dlatego z pewnością słyszał o nich każdy. W jaki sposób pomagają radzić sobie z bólem? Otóż zadaniem dźwięków o wysokiej częstotliwości jest rozpraszanie źródła bólu, uszkadzając na stałe lub czasowo włókna nerwowe. Pozwala to zablokować funkcje komórek, które zaangażowane są w rozwój stanu zapalnego. Należy mieć świadomość, że aby odczuć efekty działania ultradźwięków, będziemy musieli wykonać około 10 zabiegów. Z drugiej strony pomagają one poradzić sobie z wieloma rodzajami bólu, a dodatkowo są bezpieczne dla pacjentów, o ile oczywiście zabieg przeprowadzany jest pod okiem fachowca.

Metody relaksacyjne

Dużą popularnością w łagodzeniu bólu cieszą się różnego typu techniki relaksacyjne. Wszystko dlatego, że może z nich skorzystać dosłownie każdy zainteresowany, choć oczywiście nie poradzą one sobie z bólem o wyjątkowo dużym natężeniu. Metody relaksacyjne sprawdzają się w przypadku osób zestresowanych, których mięśnie nie pracują w sposób prawidłowy. Co więcej, relaksacja pomaga również zwalczyć ból psychiczny, na przykład powstający na skutek traumy. Techniki relaksacyjne można praktykować w domowym zaciszu, jednak bardzo często korzystają z nich również psycholodzy, prowadzący terapię w swoim gabinecie. Specjaliści radzą, aby techniki relaksacyjne łączyć z innymi, alternatywnymi metodami leczenia bólu bądź z farmakoterapią.