Wspaniałe położenie i historia

Barcelona powstała w III wieku p.n.e. jako kolonia rzymska, za jej założycieli uznaje się Fenicjan. Przez ponad 2000 lat miasto przetrwało rządy m.in. Wandalów, Wizygotów i Maurów, a także syna Karola Wielkiego - Ludwika. Malownicze usytuowanie na Półwyspie Iberyjskim u wybrzeży Morza Śródziemnego i podnóży gór Collserola gwarantuje niezapomniane pejzaże i krajobrazy. W XX wieku nastąpił burzliwy rozwój handlu i przemysłu, który umocnił pozycję Barcelony w Europie.

Perła architektury

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła koncepcja urbanistyczna, która została stworzona na planie kwadratu. Jej autorem jest Ildefons Cerda. Według jego projektu, miasto składa się z ulic o szerokości 20 m oraz bloków miejskich o powierzchni 113 m x 113 m. Co więcej, każdy blok ma ścięte rogi, co stwarza możliwość co uatrakcyjnienia powierzchni dzięki licznym architektonicznym dodatkom.

Sagrada Familia

Zwana przez mieszkańców wizytówką Katalonii, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych kościołów świata. Sagrada Familia została zaprojektowana przez Antonio Gaudiego. Do dziś zachwyca doskonałą kompozycją i genialnymi proporcjami. Budowę świątyni rozpoczęto w jeszcze 1882 roku, obecnie z ponad stumetrowej wieży widać panoramę całego miasta. Zdecydowanie najbardziej znany zabytek Barcelony, obowiązkowy do odwiedzenia dla każdego turysty przebywającego w okolicy.

Park Guell

Wspaniały teren zielony, który również został zaprojektowany przez Gaudiego. Doskonałe połączenie piękna natury z architektonicznymi perełkami. Majestatyczna mozaikowa salamandra przy wejściu, Sala Stu Kolumn czy najdłuższa na świecie ławka (aż 110 metrów!) sprawiły, że obiekt znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Picassa

Zlokalizowane na pograniczu dzielnic La Ribera i Barri Gotic w całości poświęcone jest jednemu z najsłynniejszych malarzy w historii. Życie Picassa związane było głównie z Barceloną, dzięki czemu muzeum zgromadziło niemal 4000 jego prac! Na szczególne wyróżnienie zasługuje autoportret 1896 roku oraz cykl 58 obrazów "Las meninas" (Panny dworskie).

Katedra miejska

Budowę obiektu rozpoczęto jeszcze w XIII wieku. Zjawiskowy kompleks, w którego skład wchodzą m.in. romańska kaplica, krużganki z fontanną i piękny ogródek. We wnętrzu świątyni koniecznie trzeba obejrzeć renesansowe organy z XVI stulecia.

Jak dotrzeć do Barcelony?

Polska jest doskonale skomunikowana ze stolicą Katalonii. Często odbywają się loty do Barcelony z Warszawy, Krakowa oraz Gdańska. Są bardzo atrakcyjne cenowo, a duża dostępność terminów pozwoli na najlepsze zaplanowanie urlopu. Warto wybrać się o każdej porze roku - nawet zimą, kiedy to średnia dobowa temperatura powietrza wynosi około 10 stopni Celsjusza.