Choć historia wypadków przy pracy sięga już czasów starożytnych, to oficjalny początek służb BHP na świecie datowany jest dopiero na rok 1906. Dziś bezpieczeństwo, które przez lata stopniowo zyskiwało na znaczeniu, jest sprawą najwyższej wagi.


 

Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca?

Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa powinno stanowić priorytet dla każdego pracodawcy. Jedocześnie każdy pracodawca powinien także angażować zatrudnionych do przestrzegania zasad bhp w codziennych czynnościach, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Z roku na rok firmy coraz poważniej podchodzą do zapewnienia odpowiednio wyposażonych miejsc pracy, odzieży roboczej, odpowiednich butów, rękawic, itp. istotnych rzeczy swoim pracownikom. Bo przecież inaczej będzie wyglądało stanowisko pracy na budowie, gdzie istnieje dość wysokie prawdopodobieństwo wypadku przy pracy, a inaczej stanowisko np. pracownika biurowego. Dlatego tak ważne oprócz stworzenia odpowiedniego miejsca pracy jest doszkalanie swoich pracowników z zakresu wiedzy o BHP. Dzisiejszy pracownik, korzystający z nowoczesnych form zabezpieczeń oraz urządzeń spełniających wymogi BHP będzie odczuwał coraz większe bezpieczeństwo i komfort pracy.


 

Podstawowe akcesoria wyposażenia "bezpiecznego pracownika"


 

Odzież robocza – ma chronić ciało pracownika. Powinny być stosowane w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń. Sklep BHP posiada w swojej ofercie wysokiej klasy ubrania robocze wykonane z odpowiednich materiałów umożliwiających właściwą ochronę ludzkiego ciała przed zranieniami, kontaktem z groźnymi substancjami chemicznymi czy niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Firma oferuje zarówno komplety ubrań, jak i osobno dostępne spodnie, bluzy, kamizelki czy fartuchy.

Obuwie robocze - ich podstawowym zadaniem jest ochrona stóp i nóg przed uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi, jak również przed oparzeniami, szkodliwym działaniem niskich i wysokich temperatur lub też wilgoci. Wytrzymałe i precyzyjnie wykończone obuwie robocze to podstawa bezpieczeństwa w większości zawodów. Sklep oferuje odporne buty wykonane z PCV, gumy, skóry czy zamszu, które idealnie nadają się do wykonywania rozmaitych prac fizycznych. Poza butami roboczymi sklep sprzedaje również wkładki do butów, ochraniacze czy ocieplacze.

Ochrona głowy – stanowi bardzo istotny rodzaj ochrony osobistej. Głowa jest najbardziej narażona na uszkodzenia i urazy. Bardzo szeroką gamę akcesoriów do ochrony głowy oferuje sklep BHP. Są to kaski i hełmy, w tym kaski antyskalpowe, osłony, ramki do akcesoriów, zestawy hełmowe czy też więźby wymienne do kasków budowlanych. Wszystkie produkty są atestowane i certyfikowane.


 

Oczywiście oprócz opisanych powyżej bardzo ważne są też inne środki bezpieczeństwa, jak rękawice ochronne, ochrona oczu, słuchu czy dróg oddechowych. Istotną rolę odgrywa też wyposażenie firm w apteczki i sprzęt PPOŻ, odpowiednie narzędzia, oświetlenie, ale także bardzo popularne ostatnio alkomaty, środki czystości i higieny, znaki BHP i wiele wiele innych niezbędnych zabezpieczeń.