Co zatem z nimi zrobić? Podpowiadamy!

Odpady budowlano-remontowe – co do nich zaliczamy?

W tej grupie znajdują się wszystkie śmieci, które tworzyły kiedyś konstrukcje budowlane. Znajdziemy tutaj rozkruszony beton i tzw. ceramikę budowlaną – cegły, pustaki, bloczki silikatowe, czy dachówki. Podczas budowy wyrzucić trzeba zwykle także śmieci gabarytowe – ramy okienne z szybami, stare meble, duże sprzęty AGD, czy elementy różnego typu instalacji. Także zaprawy, kleje, farby, narzędzia, wiadra i opakowania.

Odpady budowlane wymagają specjalnej procedury utylizacji, ponieważ zwykle są ciężkie i charakteryzują się ostrymi krawędziami. Wyrzucone do śmietnika komunalnego mogłyby uszkodzić pojemnik, pojazd firmy odbierającej śmieci, czy wreszcie urządzenia na liniach sortujących. Utylizacja według określonych procedur to także bezpieczeństwo dla środowiska. W ten sposób mamy pewność, że niebezpieczne materiały zostaną zneutralizowane, a materiały nadające się do ponownego użytku – poddane recyklingowi. 

Gdzie wyrzucić odpady po remoncie? Zamów specjalny kontener

Odpady budowlane i wielkogabarytowe można usunąć na dwa sposoby. Pierwszym jest zawiezienie ich do punktu selektywnej zbiórki odpadów (tzw. PSZOK-ów). Takie punkty wyznacza każda gmina. Niestety, odpady trzeba tam dostarczyć we własnym zakresie, dlatego rozwiązanie to nie sprawdzi się przy budowie, czy remoncie, gdzie powstaje dużo ciężkich i trudnych w transporcie śmieci.

Praktyczniejszym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera od firmy zajmującej się gospodarką trudnymi odpadami. Potrzebny kontener można zwykle zamówić szybko i wygodnie telefonicznie lub przez internet. Wywóz gruzu w Łodzi i okolicach prowadzi firma Gruznet: http://gruznet.pl/lodzkie/wywoz-gruzu-lodz/. Marka działa na terenie całej Polski, szczegóły na temat oferty można znaleźć tutaj: https://www.gruznet.pl/. Oferta firmy kierowana jest przede wszystkim do firm budowlanych i podmiotów, które posiadają numer BDO. Klienci indywidualni mogą jednak zamówić kontener za pośrednictwem firmy, która wykonuje remont. 

Jaki kontener wybrać?

Do dyspozycji mamy zarówno niewielki kontenery o pojemności około 5 m³, które zazwyczaj wystarczają na remont jednego pomieszczenia lub większe, w zależności od potrzeb – około 12 m³ dla większych remontów, czy nawet 20 i więcej dla dużych inwestycji. Kontenery można także zamawiać ze względu na rodzaj składowanych odpadów: jeśli wyrzucasz tylko fragmenty konstrukcji, wybierz kontener na gruz czysty. Jeśli oprócz tego, chcesz od razu pozbyć się wszystkich pozostałych śmieci, wybierz pojemnik na odpady zmieszane.

Rozmiar, rodzaj i częstotliwość wymiany kontenera można łatwo dopasować do potrzeb – wielkości inwestycji i jej rodzaju. Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku, skontaktuj się z pracownikami firmy, z której usług zamierzasz skorzystać. Z pewnością pomogą Ci dobrać optymalny zakres usług.