Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę planując taki ogród i jakie rośliny do niego wybrać.

Klimatyczny nieład, czyli magia wiejskiego ogrodu

Swoboda i maksymalny związek z naturą to główne zasady tego stylu. Nie odnajdą się tu wymuskane trawniki, krzewy w równo przystrzyżonych szpalerach ani egzotyczne kwiaty na starannie wytyczonych rabatach. Wiejski ogród ma naśladować naturę, a więc unika wszelkich rygorystycznych podziałów. Kwiaty mieszają się z ziołami i kępami traw, po murach i altanach pną się powojniki i bluszcze, drzewa i krzewy także się przenikają, tworząc swobodne, nieformalne kompozycje. Kępy kwiatów mogą rozkwitać w warzywniaku i odwrotnie - na kwiatowej grządce znakomicie odnajdzie się krzak rabarbaru czy pierzaste pędy kopru włoskiego. W wiejskim ogrodzie mieszają się kolory, gatunki, kształty i wielkości, dopuszczalna jest kakofonia barw i niekonsekwencja w nasadzeniach.

Magię naturalnego ogrodu tworzą także klimatyczne zakątki - drewniana czy kamienna ławka pod krzakiem jaśminu, huśtawka zawieszona w cieniu rozłożystego kasztanowca, oczko wodne przenikające zza okazałych liści hosty czy kęp kosaćców. Takie miejsca dodają uroku, kreują nastrój relaksu, a zarazem podkreślają naturalny charakter ogrodu. A jakie rośliny sprawdzą się w nim najlepiej? Swojskie. Popularne i niewyszukane. Takie, jakie rosły w ogródkach naszych babć, będąc przez lata ich ozdobą. Poniżej kilka naszych propozycji. Wybraliśmy niekłopotliwe w pielęgnacji byliny o pięknych kwiatach i atrakcyjnych liściach. To rośliny wieloletnie, więc dobrze potraktowane zostaną z nami na dłużej.

Kolorowe malwy z polskich wsi

Pochodzą z Azji, ale zrośnięte są z krajobrazem polskiej wsi, bo od wieków sadzono je pod ścianami chłopskich chałup i szlacheckich dworków. Malwa(Alcea) to niezwykle efektowna roślina. Jej strzeliste, dochodzące nawet do 3 metrów pędy pokrywają latem okazałe kwiaty - pojedyncze lub pełne, najczęściej czerwone i różowe, ale także białe, kremowe, żółte, bordowe, a nawet niemal czarne. Utrzymują się długo, od czerwca do października. Malwy to rośliny wieloletnie, jednak ich kwiaty rozwijają się najbujniej w drugim roku po posadzeniu. Warto więc odnawiać je co dwa, trzy lata. Najpiękniej wyglądają posadzone w większych grupach na tle drewnianego ogrodzenia czy jasnej ściany budynku.

Pachnące floksy - królowie pełni lata

Wspaniale kwitną i nieziemsko pachną. Floksy wiechowate, nazywane także płomykami, rozwijają się w pełni lata, a ich okazałe kwiatostany urzekają urodą i całą gamą barw - od bieli, poprzez róż, karmin, fiolet po odcienie niebieskiego. Piramidalne wiechy pięciopłatkowych kwiatów rozwijają się od lipca do września. Floksy nie wymagają wielkich starań. Doskonale będą rosły zarówno w słońcu, jak i w lekkim półcieniu. Lubią się rozkrzewiać w pokaźne kępy, warto więc zarezerwować im więcej miejsca. Świetnie wyglądają w towarzystwie nawłoci, ostróżek, słoneczniczków, traw ozdobnych, tawułek, łubinów czy malw.

Tęczowy łubin w dekoracyjnych kępach

Jest wspaniałą ozdobą rabat wczesnego lata. Strzeliste pędy łubinu tworzą zwarte, wysokie na ponad metr kępy, ozdobione efektownymi stożkami drobnych, motylkowatych kwiatów. Są we wszystkich kolorach tęczy - różowe i czerwone, błękitne i fioletowe, białe i żółte. Rozwijają się w końcu maja, a utrzymują do lipca, wabiąc pszczoły swoim słodkim zapachem. To roślina łatwa w uprawie i nie wymagająca skomplikowanych zabiegów. Lubi lekko wilgotną, próchniczą glebę, ale będzie dobrze rosła w każdej, nawet piaszczystej. Łubiny najlepiej się prezentują posadzone w większej grupie, tworząc wyrazisty element ogrodu. Rabatę można uzupełnić ostróżkami i makami, a otoczyć kępami hosty i niskich goździków.

Efektowna hosta w cieniu drzew

Jest to nieoceniona roślina do cienistych zakątków ogrodu. Nie przepada za słońcem, nie lubi też suszy. Dlatego znakomicie zadarni ziemię pod drzewami i ocienione brzegi stawów czy oczek wodnych - czyli miejsca, których większość roślin nie znosi. Funkia (Hosta) znakomicie zagospodaruje te ponure zakątki ogrodu. Ma wspaniałe, oryginalne liście w różnych odcieniach zieleni, wyrastające wprost z ziemi w efektownych kępach, a przy tym skromne wymagania. Poza regularnym podlewaniem nie wymaga specjalnych starań. Zniesie bez problemu najostrzejszą zimę i każdej wiosny powróci do ogrodu, krzewiąc się coraz bujniej. To roślina trwała i wyjątkowo długowieczna. W angielskich ogrodach, gdzie pochodząca z Japonii hosta zaczynała swoją europejską karierę, można spotkać gatunki rosnące w tym samym miejscu od ponad stu lat.

Więcej gatunków bylin ozdobnych znaleźć można w sklepie BENEX pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/byliny-i-klacza/, gdzie poszczególne gatunki i odmiany bylin mają swoje osobne podkategorie oraz dokładne opisy.

Sadźmy więc hosty, floksy, malwy i łubiny. Pozwólmy im swobodnie rozrastać się i rozkrzewiać. Nie ingerujmy zanadto w prawa natury, bo w przypadku wiejskiego ogrodu to właśnie ona jest jego najlepszym architektem.