Powszechnie stosowanym w różnych gałęziach przemysłu materiałem jest stal 1.4372. Czym się charakteryzuje? Gdzie jest używana? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  1. Stal 1.4372 – charakterystyka

  2. Stal X12CrMnNiN17-7-5 - zastosowanie

Stal 1.4372 – charakterystyka

Materiał 1.4372 cechuje się wysoką granicą plastyczności, niemagnetycznością, dobrą ciągliwością oraz tłocznością. Ponadto charakteryzuje się również dobrą udarnością w ujemnych temperaturach, optymalną spawalnością, odkształcalnością na zimno oraz bardzo dobrą podatnością do elektrochemicznego i mechanicznego polerowania. Stal ta stwarza również znakomite możliwości do utwardzania przez zgniot. Jeśli chodzi natomiast o wady, to warto w tym wypadku wspomnieć o niezbyt dobrej skrawalności.

Należy również zauważyć, że stal AISI 202 jest ponadprzeciętnie odporna na działanie wiejskiej, miejskiej oraz niezbyt agresywnej przemysłowej atmosfery. Wykazuje też odporność na roztwory soli (fosforany, azotany, węglany, chromiany, niektóre kwasy organiczne), wodę pitną, rzeczną i destylowaną, a także produkty żywnościowe, w tym przede wszystkim spirytus, oleje jadalne, herbatę, kawę, piwo, mleko, soki warzywne oraz owocowe. Jest też w ograniczonym zakresie odporna na działanie korozji szczelinowej oraz wżerowej.

Stal X12CrMnNiN17-7-5 - zastosowanie

Stal 1H17N4G9 stosowana jest powszechnie do produkowania różnego rodzaju urządzeń oraz wyposażenia mleczarń, gospodarstw domowych czy też browarów. Wykonuje się z niej m.in. garnki, pralki, lodówki, tace, zlewozmywaki, roboty kuchenne, zbiorniki fermentacyjne oraz beczki browarnicze, a także cysterny, bańki, wirówki, kadzie, pasteryzatory i zbiorniki stosowane w przemyśle mleczarskim. Ponadto stal AISI 201jest także wykorzystywana do wyrobu stołów bufetowych, szaf chłodniczych stosowanych w gastronomii, pomp, zbiorników, chłodnic, wymienników ciepła i rurociągów wykorzystywanych powszechnie w przemyśle celulozowo-papierniczym, petrochemicznym oraz chemicznym. Materiał ten jest też używany w produkcji wyposażenia statków i wagonów osobowych, naczyń i instrumentów medycznych oraz dentystycznych, jak również akcesoriów samochodowych (kołpaki, zderzaki czy wycieraczki) oraz ram okiennych i wykładzin wnętrz oraz fasad architektonicznych.

 

Więcej szczegółowych informacji na temat stali AISI 202 znaleźć można na stronie internetowej https://virgamet.pl/1-4372-x12crmnin1775-aisi-201-1h17n4g9-12h17g9an4-stal-nierdzewna.