Jak uzyskać tanie ubezpieczenie samochodu, które zapewni kierowcy odpowiednią ochronę w obliczu różnych sytuacji na drodze? Przedstawiamy 5 sprawdzonych porad, które pozwolą Państwu zaoszczędzić na zakupie podstawowego, obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.

1. Zniżki ubezpieczeniowe

Największy wpływ na ostateczną wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli ubezpieczenie OC, ma przebieg historii ubezpieczeniowej klienta. Jeśli w ciągu kilku ostatnich lat nie miał on żadnych kolizji i wypadków ze swojej winy, może liczyć nawet w niektórych przypadkach na 60-80 proc. zniżki od standardowej ceny polisy OC. Każda kolizja powoduje zabranie części składek.

Młody kierowca musi liczyć się z możliwością nałożenia na niego zwyżki ubezpieczeniowej, za młody wiek i brak doświadczenia.

2. Ubezpieczenie ze współwłaścicielem

Do takiej praktyki uciekają się głównie młodzi kierowcy i ci, którzy dotychczas nie zgromadzili żadnych zniżek ubezpieczeniowych. Dzięki wpisaniu do dowodu rejestracyjnego pojazdu drugiej osoby, która jest doświadczonym, bezszkodowym kierowcą, można obniżyć ogólną cenę OC. Firmy ubezpieczeniowe biorą bowiem pod uwagę wysokość zniżek tego współwłaściciela, który ma ich więcej i na tej podstawie wyliczają, jaką składkę na OC za cały rok będzie musiał zapłacić klient.

3. Porównywanie ofert ubezpieczeniowych

Z uwagi na fakt, że każda polisa OC musi mieć ten sam zakres i takie same sumy gwarancyjne dla szkód osobowych i majątkowych, nie ma znaczenia, gdzie wykupimy OC. Jego zasady wyznacza ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dlatego nie trzeba martwić się, że kupując najtańsze ubezpieczenie ograniczymy zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Można jak najbardziej zdecydować się na najtańsze ubezpieczenie OC na rynku. Aby je wyszukać, wcale nie trzeba odwiedzać agencji ubezpieczeniowych, ani wysyłać zapytań na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Tu znajdziemy najbardziej atrakcyjne cenowo ubezpieczenie samochodu. W porównywarce ubezpieczeniowej zgromadzono większość ubezpieczycieli działających w Polsce. Chcesz mieć dla swojego auta tanie ubezpieczenie OC, sprawdź tutaj!

4. Zawieraj umowy online

Ubezpieczyciele oferują lepsze warunki cenowe dla tych klientów, którzy chcą wykupić komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w kanałach direct, między innymi przez internet. Koszty ponoszone wówczas przez firmę ubezpieczeniową na obsługę klienta są najniższe, dlatego wysokość składki ubezpieczeniowej także może być najniższa.

5. Korzystanie z okresowych promocji oraz z jednorazowej płatności składki

Niekiedy firmy ubezpieczeniowe organizują promocje na swoje produkty ubezpieczeniowe, w czasie których można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na płatności składki. Na ogół przy kupowaniu innych produktów ubezpieczeniowych od tego samego ubezpieczyciela można liczyć na atrakcyjne rabaty. Warto płacić składkę jednorazowo, ponieważ rozłożenie jej na raty - miesięczne, kwartalne czy półroczne, pociąga za sobą niepotrzebne koszty.