A może chcesz wiedzieć, że wchodzi w podział majątku, a co uznane zostanie za majątek osobisty, który nie podlega podziałowi? Zapraszamy do lektury!
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa:
https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku/]
Jak wygląda sprawa o podział majątku po rozwodzie?
Sprawy o podział majątku po rozwodzie bywają niezwykle skomplikowane. Przede wszystkim należy wiedzieć, że kwestie związane z podziałem majątku na ogół nie są rozpatrywane w trakcie postępowania rozwodowego. Oznacza to, że niezbędne jest oddzielne postępowanie, podczas którego sąd dokładnie przeanalizuje całą sytuację finansową małżonków i podejmie decyzję dotyczą tego, w jaki sposób majątek ma zostać podzielony.
Czynniki wpływające na to, w jaki sposób podzielony zostanie majątek
W sprawach o podział majątku kluczowe znaczenie ma panujący między małżonkami ustrój majątkowy. Oczywiście najczęściej małżeństwa w Polsce decydują się na wspólnotę majątkową, jednak coraz częściej można spotkać z różnego typu intercyzami. Może to być na przykład rozdzielność majątkowa, rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków lub rozszerzona wspólność majątkowa.
W trakcie postępowania sąd bierze pod uwagę to, jaki był majątek osobisty małżonków w momencie zawarcia związku małżeńskiego oraz czy do gromadzenia majątku podczas trwania małżeństwa przyczynił się tylko jeden małżonek.
Co ważne, sąd może uwzględnić również naganną postawę jednego z małżonków, na przykład uzależnienie od alkoholu czy od hazardu, trwonienie majątku lub skrajną niegospodarność. Nie da się ukryć, że jeśli jedna z osób w sposób bardzo nieodpowiedzialny trwoniła majątek wspólny, będzie to miał wpływ na to, w jaki sposób ostatecznie zostanie on podzielony.
Rozwód z orzekaniem o winie nie ma wpływu na podział majątku
Wiele osób wychodzi z założenia, że rozwód z orzekaniem o winie ma istotny wpływ na to, w jaki sposób zostanie podzielony majątek. Okazuje się jednak, że nie ma to znaczenia. Nie działa to w ten sposób, że małżonek winny otrzyma mniejszą część majątku – w ramach kary. I odwrotnie – małżonek niewinny nie może liczyć na większą część majątku.
A zatem decydowanie się na rozwód z orzekaniem o winie tylko po to, aby "wywalczyć" sobie większą część z majątku wspólnego, nie ma żadnego sensu. Postępowanie o podział majątku po rozwodzie będzie przebiegało w taki sam sposób, jak w przypadku rozwodu za porozumieniem stron.
Więcej informacji na temat tego, jak podzielić majątek po rozwodzie, znajdziesz tutaj: https://togethermagazyn.pl/jak-podzielic-majatek-po-rozwodzie/
Co wchodzi w podział majątku po rozwodzie?
Zastanawiasz się, co dokładnie wchodzi w podział majątku po rozwodzie? I w tym przypadku odpowiedź nie jest prosta. Najwięcej wątpliwości budzą kwestie związane z tym, co dokładnie należy do majątku wspólnego, a co do majątku osobistego małżonków. Jeżeli jeden z małżonków prowadzić bardzo dochodową firmę lub rozpatrywane będą kwestie związane z prawem własności przemysłowej, postępowanie może potrwać nawet kilka lat.
Na ogół jednak w skład majątku wspólnego, który podlega podziałowi, wchodzą przede wszystkim dobra ruchome, jak i dobra nieruchome. Podziałowi podlegają także prawa i obligacje. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, w sprawach o podział majątku po rozwodzie sąd uwzględnia także dochody z pracy zawodowej, z różnego typu inwestycji (jak wynajem mieszkania) czy z podejmowanych przez małżonków przedsięwzięć.
A co nie jest uwzględniane przy podziale majątku?
Podczas podziału majątku sąd nie bierze pod uwagę dóbr i praw, które zostały nabyte przez jednego z małżonków na drodze darowizny czy dziedziczenia. Dotyczy to również dóbr, które zostały oznaczone w umowie przedmałżeńskiej. Jeśli małżonkowie zgodnie ustalili, że pewne dobra nie będą zaliczane do majątku wspólnego, w przypadku rozwodu nie będą one podlegały podziałowi.
Podsumowanie
Podział majątku po rozwodzie bardzo często bywa problematyczny, szczególnie jeśli małżonkowie nie są zgodni co do tego, jak taki podział powinien wyglądać. Niejednokrotnie zdarza się, że postępowanie w sprawie o podział majątku trwa dłużej, niż postępowanie rozwodowe. Właśnie dlatego warto postawić na profesjonalne wsparcie prawne. Doświadczony adwokat wykorzysta całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby pomóc Ci w sprawie o podział majątku po rozwodzie. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na to, że podział ten będzie dla Ciebie bardziej korzystny.
Komentarze do artykułu: Co nie wchodzi do podziału majątku po rozwodzie?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy