Awaria stabilizatora nie tylko znacznie utrudnia prowadzenie samochodu, ale także może uniemożliwić właściwą interwencję w niebezpiecznych sytuacjach. Nieprzewidywalne zachowanie pojazdu spowodowane wadliwym działaniem stabilizatora może sprawić, że nawet doświadczony kierowca nie uniknie wypadku.

Jakie są objawy uszkodzonego stabilizatora?

Może wystąpić wiele objawów wskazujących na uszkodzenie stabilizatora w samochodzie. Jednak najważniejsze i najczęściej występujące z nich to niestabilność, brak kontroli oraz nieprawidłowe zachowanie pojazdu podczas hamowania.

  • Niestabilność pojazdu

Jeżeli samochód zaczyna jakby pływać podczas jazdy, czyli jest bardzo niestabilny, jest to zwykle pierwszy sygnał uszkodzenia stabilizatora zawieszenia. Oczywiście takie objawy nie muszą oznaczać, że jest on całkowicie zniszczony, ale na pewno coś jest z nim nie tak. Być może uszkodzony jest jeden z jego elementów, np. łącznik stabilizatora (https://www.ucando.pl/k/laczniki-stabilizatora/U030402).

  • Brak kontroli nad samochodem

Innym objawem, który może wskazywać na uszkodzenie stabilizatora, jest słabe panowanie nad pojazdem. Szczególnie przy większych prędkościach, takich jak na autostradzie, oraz w połączeniu z bocznym wiatrem, problem ten jest natychmiast zauważalny. W takiej sytuacji kierowca wyraźnie poczuje, że jego samochód nie jest stabilny i bezpieczne kierowanie nim nie jest już możliwe.

  • Nieprawidłowe zachowanie pojazdu podczas hamowania

Gdy samochód dziwnie hamuje, kierowca zazwyczaj myśli, że to układ hamulcowy jest uszkodzony, ale nie zawsze tak jest. W niektórych przypadkach przyczyną tego samego problemu może być również uszkodzony układ stabilizacyjny. Jeśli podczas hamowania trudno jest utrzymać samochód i zaczyna on szarpać, może to być oznaką uszkodzenia stabilizatora.

Wymiana zepsutego stabilizatora

Biorąc pod uwagę powyższe objawy, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się jak najszybsze sprawdzenie układu stabilizującego w warsztacie i wymiana lub naprawa uszkodzonych elementów. Prowadzenie samochodu z uszkodzonym stabilizatorem jest po prostu niebezpieczne, więc naprawa powinna być wykonana jak najszybciej.

Ponadto, niezależnie od zwiększonego zagrożenia dla ludzi i innych uczestników ruchu, istnieje jeszcze jeden, bardziej ekonomiczny powód. Uszkodzenie stabilizatora lub łączników stabilizatora wpływa również na inne części pojazdu. Dotyczy to na przykład hamulców, które zużywają się szybciej, gdy samochód jest prowadzony w sposób niestabilny. Jest to problem, którego należy unikać w sytuacjach awaryjnych, ponieważ skuteczność hamowania nie jest już stuprocentowa. Uszkodzony stabilizator poprzeczny stanowi również poważny problem dla amortyzatorów, ponieważ mogą się one też znacznie szybciej zużywać z powodu dodatkowego obciążenia. Z jednej strony doprowadziłoby to do jeszcze poważniejszej utraty kontroli nad pojazdem, a z drugiej strony naprawa byłaby zdecydowanie droższa niż wymiana samego stabilizatora.

Łącznik stabilizatora można zamówić w sklepie internetowym Ucando.pl. Na ich stronie znajdziesz również wiele innych markowych części do swojego samochodu, które także zamówisz za pośrednictwem infolinii. Towary są zazwyczaj dostarczane w ciągu 1-2 dni roboczych. Niezawodna jakość, niska cena i szybka wysyłka Ucando.pl są doceniane nie tylko przez klientów indywidualnych, ale także przez renomowane warsztaty samochodowe.