Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług outsourcingu, zapraszamy do lektury!

  1. Czym jest outsourcing IT?

  2. Korzyści outsourcingu IT

  3. Outsourcing usług IT

Nie wystarczy zdecydować się na outsourcing IT. Ważne jest także wybranie odpowiedniej firmy IT. W tej sytuacji należy zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak forma rozliczania, opłacalność i oczywiście ważne są usługi, jakie nas interesują. Zanim jednak zaczniesz szukać odpowiedniej firmy IT, dowiedz się, czym właściwie jest outsourcing i dlaczego warto skorzystać z rozwiązania tego rodzaju.

Czym jest outsourcing IT?

Co to jest outsourcing IT i kto może z niego skorzystać? Sam outsourcing to skrót od outside-resource-using I oznacza wykorzystywanie zasobów zewnętrznych. Outsourcing IT natomiast polega na tym, że zainteresowany klient zleca różnego rodzaju działania informatyczne zewnętrznej firmie.

Korzyści outsourcingu IT

Najważniejszą korzyścią outsourcingu IT jest możliwość znaczącego obniżenia kosztów, związanych z utrzymaniem systemów informatycznych oraz całego sprzętu, z którego korzystają pracownicy. Ale to nie jedyna zaleta usług IT tego rodzaju. Dzięki temu nawiązujesz współpracę z wyspecjalizowanymi informatykami, którzy pomagają Ci w każdej kwestii w obszarze IT. Możesz zatrudnić zewnętrzną firmę zarówno do jednego, konkretnego projektu, jak i długoterminowo. Ważne, by wybrać zespół specjalistów, mających wieloletnie doświadczenie w swojej dziedzinie.

Co jeszcze daje outsourcing informatyczny? Przede wszystkim wygodę i pewność, że nasz sprzęt oraz systemy informatyczne są bezpieczne i zarządzane przez specjalistów. Wygoda jest związana między innymi z tym, że to nie my musimy zajmować się zespołem ds. IT. Oszczędzamy także na szkoleniach, w których informatycy powinni brać udział, by być na bieżąco. Zatem outsourcing IT to nie tylko możliwość obniżenia kosztów, ale także brak konieczności zatrudniania i zarządzania pracownikami ds. IT.

Outsourcing usług IT

Z reguły każde zagadnienie może wykorzystać outsourcing. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne usługi IT, zapoznaj się z najpopularniejszymi formami. Klienci często decydują się na usługi internetowe oraz związane z obsługą aplikacji. Drugą, równie popularną formą, jest obsługiwanie sieci komputerowych i utrzymanie całej infrastruktury. Ten typ outsourcingu sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z rozbudowanymi systemami informatycznymi. Z tej formy często korzystają firmy obsługujące różnego rodzaju systemy finansowe, księgowe czy takie, które przetwarzają dane klientów. Usługi outsourcingu pozwalają im zyskać przewagę w branży IT.