Jedną z najważniejszych kwestii, która ma znaczenie podczas brania pożyczek, jest historia kredytowa klienta. Jeśli nieterminowo spłacał poprzednie powinności wobec instytucji bankowych i pozabankowych, ma nikłe szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Z tego powodu powinniśmy sprawdzić, w jakim świetle widzą nas pożyczkodawcy. Ty bardziej, że mamy taką możliwość, zamawiając raport BIK.

 

Co to jest raport BIK?

Raport BIK jest dokumentem, który gromadzi informacje na temat przeszłości kredytowej osób korzystających z produktów finansowych dostępnych na rynku. Przedstawia dane dotyczące zarówno bieżących zobowiązań, jak również już spłaconych pożyczek i kredytów. Są one stale aktualizowane – Biuro Informacji Kredytowej ma obowiązek uaktualniać informacje w terminie do 7 dni. Dotyczy to zarówno uregulowanych płatności, jak i świadczeń, na które dopiero podpisaliśmy umowę.

 

Dlaczego warto poznać swoją historię kredytową?

Historia kredytowa w pierwszym rzędzie ma znaczenie dla instytucji finansowych, które chcą zweryfikować swoich klientów pod kątem poprzednich pożyczek i kredytów. Muszą mieć pewność, że zobowiązania, o jakie starają się pożyczkobiorcy, na pewno zostaną spłacone. Klienci mający problemy z regulowaniem rat są dla nich kłopotem. Pożyczkodawcy muszą doliczać karne odsetki, przesyłać monity, a nawet rozpocząć postępowanie windykacyjne, potem zaś – komornicze. Odzyskanie długu wymaga czasu i zachodu, dlatego dla instytucji pozabankowych najważniejsi są rzetelni klienci.

My również powinniśmy dowiedzieć się, w jakim świetle widzą nas firmy pożyczkowe. Tym bardziej, że szybkie chwilówki są coraz bardziej popularne. Nigdy nie wiemy, kiedy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Wiedząc, że nasza przeszłość finansowa nie budzi żadnych wątpliwości, zyskamy większą pewność w staraniu się o pożyczkę. Nie będziemy się martwić, że nasz wniosek zostanie odrzucony, przez co zostaniemy pozbawieni wsparcia budżetu. Przesłanie aplikacji do innej firmy pożyczkowej nie gwarantuje, że zostanie zaakceptowana. Każdy pożyczkodawca sprawdza BIK, a wszelkie uchybienia w spłatach zazwyczaj skreślają nas z możliwości czerpania korzyści z produktów finansowych.

 

Kiedy powinniśmy sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej?

Sprawdzanie raportu BIK jest szczególnie istotne, kiedy podejmujemy decyzję o staraniu się o kredyt bądź pożyczkę. Ale nie tylko z takich powodów warto skorzystać z danych, jakie gromadzi Biuro Informacji Kredytowej. Również w trakcie regulowania płatności dobrze jest skontrolować, czy instytucja regularnie uaktualnia informacje. Dzięki temu nie będziemy się obawiać, że w przyszłości ktoś odmówi nam wsparcia finansowego, mimo iż zawsze w terminach dokonywaliśmy spłat. Ponadto Biuro Informacji Kredytowej pozwala w łatwy sposób sprawdzić, czy nikt nie wziął kredytu na nasze dane. Uważasz, że to niemożliwe? Wręcz przeciwnie, w dzisiejszych czasach, kiedy internet odgrywa tak dużą rolę w naszym życiu, przechwycenie informacji kontaktowych jest bardzo proste. A stąd szybka droga do brania pożyczek na cudzy dowód tożsamości. Z tego powodu warto skontrolować, jaka liczba kredytów przypisana jest do naszego nazwiska. Może się okazać, że chociaż aktualnie nie zaciągaliśmy żadnej pożyczki, mamy do uregulowania zaległe płatności. Warto jak najszybciej wyjaśniać takie sytuację, aby nie przysporzyć sobie większych problemów. Chociaż nie są z naszej winy, może być ciężko się z nich wyplątać.

 

Biuro Informacji Kredytowej – jak sprawdzić siebie?

Kiedy podejmiemy decyzję, że chcemy sprawdzić informacje, które gromadzi na nasz temat Biuro Informacji Kredytowej, powinniśmy podjąć ku temu odpowiednie kroki. Mamy do wyboru trzy opcje. Pierwszą z nich jest darmowy raport, tzw. raport na próbę. Nie zawiera kredytu, historii spłat kredytu i nie można go wydrukować, ale zapewnia przydatną wiedzę. Pierwszy taki raport jest bezpłatny, dlatego warto skorzystać z oferty, jeśli jeszcze nigdy nie sprawdzaliśmy swojej przeszłości finansowej. Drugą możliwością jest tzw. pełny raport, który kosztuje 36 zł. Jeśli zaś wzięliśmy pożyczkę bądź planujemy starać się o wsparcie budżetu, powinniśmy pomyśleć nad raportem w pakiecie. To 12 podsumowań plus usługi dodatkowe, za jedyne 79 zł za rok. Wybierając ostatnią możliwość, będziemy mogli skorzystać z alertów BIK, które zabezpieczą nas przed wzięciem kredytu na nasze dane.

 

Zadbaj o swój wizerunek w oczach instytucji finansowej

Tylko jeśli zadbamy o swój wizerunek w oczach instytucji finansowej, będzie nam łatwiej starać się o wsparcie finansowe, takie jak proste i wygodne do zaciągnięcia pożyczki online w latwapozyczka.pl. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie – jak to zrobić? Przede wszystkim zawsze trzymajmy się harmonogramu spłat. Wszelkie opóźnienia mogą być natychmiast odnotowane, dlatego uiszczajmy raty w terminie. Nie można również doprowadzić do sytuacji, w której zupełnie przestalibyśmy spłacać zobowiązania. Co więcej, warto jest brać kredyty na mniej wartościowe rzeczy. Dzięki temu pokażemy, że zawsze o czasie spłacamy należności i można nam zaufać. Trzeba się wystrzegać przed braniem kilku zobowiązań równocześnie. Stąd prosta droga do spirali zadłużenia. A jeśli mamy problemy z płatnościami – musimy jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą. Tylko postępując w taki sposób, zbudujemy pozytywną historię kredytową.