Wśród tych, które powinno się wykonywać regularnie, wymienić należy przede wszystkim cytologię. Tymczasem wiele pań unika jej wykonania, ponieważ nie wie na czym polega badanie oraz jak się do niego przygotować. Spróbujmy więc rozwiać te wątpliwości.

Czym jest cytologia?

Cytologia to jedno z badań ginekologicznych, które pomóc może w wykryciu wielu różnych schorzeń kobiecych - od infekcji intymnych aż po zmiany nowotworowe. Badanie to polega na pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Regularne wykonywanie badań cytologicznych pozwala wykryć wszystkie niepokojące zmiany nawet w początkowym stadium. Dzięki temu szanse na wyleczenie wynoszą nawet 100%.

Jak przygotować się do badania?

Badanie cytologiczne nie trwa długo oraz jest bezbolesne. Niemniej jednak, warto się odpowiednio do niego przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by badanie to wykonywać co najmniej tydzień po zakończeniu miesiączki. Poza tym, co niezwykle ważne, na dwa dni przed nim należy powstrzymać się od współżycia oraz wykonywania irygacji. Przed samym badaniem należy umyć dokładnie narządy intymne za pomocą środka o neutralnym ph. Warto również zapisać datę ostatniej miesiączki, długość cyklu oraz nazwy leków, w tym antykoncepcyjnych, które przyjmujemy. Dzięki temu badanie przebiegnie sprawniej.

Co jeśli wyniki nie będą najlepsze?

Czasem, mimo dbałości o higienę i swoje zdrowie, może okazać się, że wyniki badania cytologicznego nie są najlepsze i wskazują np. na obecność infekcji intymnej. W takim przypadku należy stosować przepisaną przez lekarza kurację, zaś w późniejszym czasie wspomagać swoje ciało poprzez stosowanie probiotyków ginekologicznych. Informacje na ich temat znajdziesz w artykule “Kobiece infekcje intymne – jak wybrać odpowiedni probiotyk ginekologiczny?” oraz na stronie jednego z polecanych przez specjalistów preparatów czyli www.invag.pl.