Dowiedz się więcej na temat tej diety.

Dieta ketogeniczna - co to jest?

Celem diety ketogenicznej jest osiągnięcie stanu ketozy - czyli stanu, w którym spożywane tłuszcze oraz już wykształcona tkanka tłuszczowa przemieniane są przez organizm w energię. Dieta ta polega na maksymalnym ograniczeniu węglowodanów oraz białek. Przy odpowiednim stosowaniu się do zaleceń diety, najważniejsze organy - jak mózg i wątroba - zaczynają czerpać energię jedynie z tłuszczów, a konkretnie pozyskanych z nich ciał ketonowych i kwasów tłuszczowych.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj kolejny artykuł: Dieta ketogeniczna (keto); co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?

Czy warto stosować dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna ma mnóstwo zwolenników, ale również sporo przeciwników. Bez wątpienia sprawdza się u wielu osób jako szybki i skuteczny sposób na zrzucenie niechcianych kilogramów. Uznawana jest również za efektywne wsparcie w łagodzeniu objawów takich chorób jak padaczka lekoodporna, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Alzheimera czy migreny. Dietę ketogeniczną warto podobno stosować również przy nasilających się, regularnych bólach głowy, obrzękach nieznanego pochodzenia czy zaburzeniach snu. Cukrzycy mogą zyskać na stosowaniu diety ketogenicznej, ponieważ zmniejsza ona insulinoodporność oraz z samego założenia ogranicza spożycie węglowodanów.

W jakich chorobach stosuje się dietę ketogeniczną?

Jak już wspomniano, dieta ketogeniczna może być wsparciem w leczeniu wielu chorób przewlekłych, a nawet guzów mózgu. Trwają badania nad wpływem stanu ketozy na aktywację limfocytów w płucach pacjentów chorujących z powodu wirusa atakującego ten narząd. Pierwsze wnioski są bardzo optymistyczne.

Należy jednak pamiętać, że dieta ketogeniczna może prowadzić do problemów z wątrobą, zaparć, biegunek, nadmiernej senności, wymiotów, wzrostu poziomu cholesterolu czy ogólnego osłabienia organizmu wynikającego z niedostatecznej podaży witamin i minerałów.

Dlaczego nie chudnę na diecie niskowęglowodanowej?

Dieta keto, aby mogła przynieść spodziewane rezultaty, powinna być stosowana w odpowiedni sposób. Po pierwsze, nie można jej wprowadzać bezpośrednio po zakończeniu innej diety, aby uniknąć efektu jo-jo. Po drugie, stosując dietę keto należy odpowiednio się wysypiać oraz dbać o prawidłową ilość aktywności fizycznej. Dieta niskowęglowodanowa powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego dietetyka, który ustrzeże nas przed ewentualnymi błędami skutkującymi brakiem efektywności diety.

Interesują Cię merytoryczne artykuły z zakresu zdrowia i urody? Zajrzyj na: https://www.wapteka.pl