W dzisiejszym artykule przyjrzymy się modelom na podczerwień. Czy bezkontaktowy termometr to dobry wybór? Jaki kupić, aby mieć pewność właściwego pomiaru? I co najważniejsze — czy termometry bezdotykowe są dokładne?

Termometr bezdotykowy, czyli jaki?

Jeszcze kilka lat temu prym wiodły termometry rtęciowe, jednak wielość mankamentów, jakimi się odznaczały, sprawiła, że zostały zastąpione modelami elektronicznymi. Termometr bezdotykowy jest o wiele prostszy w użytku, co jest szczególnie ważne, jeśli ma być urządzeniem dla noworodka czy dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jest także znacznie bezpieczniejszy, gdyż rozlana rtęć stanowiłaby zagrożenie zdrowia i życia osób użytkujących.

Termometr bezdotykowy pozwala na mierzenie temperatury ciała, ale również płynów, pokarmów czy otoczenia. Urządzenie te działa na podczerwień, dzięki temu może być trzymany nawet do kilkunastu cm od ciała, a temperatura zostanie właściwie zmierzona i wyświetlona na cyfrowym wyświetlaczu. Z tego względu urządzenia tego typu często są używane w szpitalach, a coraz częściej również w prywatnych domach.

Czy warto postawić na bezkontaktowy termometr?

Nieobecność rtęci i idące za tym bezpieczeństwo użytkowania urządzeń bezkontaktowych nie jest jedynym argumentem przemawiającym za ich kupnem. Co jeszcze wyróżnia termometr bezdotykowy? Jest to przede wszystkim urządzenie elektryczne, które nie potrzebuje bezpośredniego kontaktu z ciałem człowieka, aby zmierzyć jego temperaturę. To sprawia, że przyrząd medyczny tego typu jest bardzo higienicznym rozwiązaniem, jeśli używany jest przez kilka osób jednocześnie.

Jeśli poszukujesz termometru dla niemowlaka, model bezdotykowy będzie niezwykle korzystnym wyborem. Wystarczy bowiem kilka sekund, aby uzyskać wynik, a cicha praca urządzenia nie wybudzi malucha z drzemki. Jest przy tym również niezwykle dokładny, dlatego też uznawany jest za najlepszy dla niemowląt. 

Bezkontaktowy termometr, inaczej medyczny czy lekarski, będzie korzystnym zakupem również dla seniorów. Duży, czytelny wyświetlacz z sygnałami dźwiękowymi oraz wbudowana pamięć z pewnością okażą się pomocne w dbałości o zdrowie osób starszych.

termometr

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Zastanawiasz się, jaki wybrać, żeby mieć pewność właściwego pomiaru? Najlepsze termometry bezdotykowe to te z atestem medycznym. Sięgając po urządzenia z odpowiednimi certyfikatami, możemy mieć pewność, że spełniają one określone wymogi. Będą nie tylko najdokładniejsze, ale też najdłużej użyteczne, dzięki czemu nie musisz się martwić o zakup nowego już po kilku użyciach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ważne będą możliwe tryby pracy, odległość pomiarowa, zakres pomiarowy i jego dokładność. Należy zwrócić uwagę również na czytelność wyświetlacza oraz sposób zasilania. Niektóre modele mogą mieć także wbudowany sygnał dźwiękowy oraz wibrację, które ułatwiają obsługę. Cena również odgrywa ważną rolę. Warto pamiętać, że tanie nie zawsze znaczy dobre, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto sprawdzić jego opinie czy ranking najpopularniejszych.

Jak mierzyć temperaturę takim termometrem? Najprościej jest przyłożyć go do czoła, ale może również odczytywać wartości np. z nadgarstka. Przed wypróbowaniem warto zapoznać się z instrukcją obsługi, w której dokładnie określone będą zasady korzystania z danego modelu. Z nimi obsługa stanie się prosta, a otrzymywane wyniki prawidłowe.