Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa pokryje szkody majątkowe, które wyrządził właściciel polisy w niemal każdej sytuacji. Ale ubezpieczenie od wszystkich ryzyk jest też jedną z najdroższych opcji. Czy warto w nie inwestować?

Zasady ubezpieczenia All Risks

Standardowe ubezpieczenie AC zapewnia ochronę właścicielowi polisy na ściśle ustalonych warunkach. W umowie zawarte są warunki wypłaty odszkodowania, a także w jakich sytuacjach towarzystwo ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Z kolei All Risks działa odwrotnie, gdyż gwarantuję wypłatę odszkodowania bez względu na rodzaj i okoliczności zdarzenia. Jedynym ograniczeniem są tzw. wyłączenia, czyli punkty, w których ubezpieczyciel określa, kiedy odmówi pokrycia szkód.

W praktyce wygląda to tak, że by firma ubezpieczeniowa mogła odmówić odszkodowania, musi powołać się na punkt zawarty w polisie. Zatem wykupienie pakietu All Risks zwiększa szansę na otrzymanie ubezpieczenia, nawet wtedy, gdy szkoda powstała w wyniku niecodziennych zdarzeń. Przykładowo towarzystwa często nie wypłacają odszkodowań, gdy doszło do wybuchu czy pożaru auta. Mając All Risks, kierowca ma szansę otrzymać odszkodowanie.

Najważniejsze zalety ubezpieczenia od wszystkich ryzyk

All Risks zapewnia m.in.:

  • pokrycie szkód powstałych podczas kolizji i wypadku bez względu na przyczynę;
  • kompleksowe pokrycie szkody, które obejmuje uszkodzenia spowodowane wandalizmem,  spadającym drzewem czy innym podobnym zdarzeniem;
  • odszkodowanie w przypadku kradzieży auta, a także jego trwałego lub częściowego zniszczenia w wyniku pożaru, gradu, śnieżycy, trzęsienia ziemi czy innego kataklizmu.

Większość towarzystw oferuje wybór rozliczenia szkody. Można się zdecydować na wariant serwisowy, kiedy to firma naprawia pojazd na swój koszt lub na wariant kosztorysowy, który polega na tym, że poszkodowany otrzymuje pieniądze do ręki. W przypadku drugiego wariantu wysokość odszkodowania ustalana jest na podstawie kosztorysu wykonywanego przez partnerów ubezpieczyciela. O ubezpieczeniu All Risks można przeczytać również na stronie https://rf.gov.pl/vademecum-klienta/abc-ubezpieczen/Ubezpieczenia_komunikacyjne_OC__148?fbclid=IwAR0RPoVBV6-uKSp79A2GgqU2T7R6ZbcJqJHZC-XrF3yRHnbuZcMViRdQO18.

Wyłączenia ubezpieczenia All Risks

Dzięki tak szerokiemu zasięgowi można spokojnie spać, wiedząc, że jest się chronionym w razie jakiejkolwiek szkody majątkowej.

Ale uwaga, ponieważ umowa ubezpieczenia od wszystkich ryzyk ma pewne ograniczenia. Najczęściej to jazda pod wypływem alkoholu lub środków odurzających, działanie przestępcze, nieprawidłowe użytkowanie samochodu. Czyli należy przyjąć, że ubezpieczenie All Risks zapewnia ochronę w każdej sytuacji, za wyjątkiem tych, które zostały wyszczególnione w umowie.

Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk nie zwalnia kierowcy od stosowania wymaganych zabezpieczeń antywłamaniowych czy przeciwpożarowych. Towarzystwo nie pokryje szkód również wtedy, gdy zostały wyrządzone umyślnie lub powstały w wyniku rażącego zaniedbania. Podobnie będzie, gdy kierowca uciekł z miejsca zdarzenia lub nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie od wszystkich ryzyk?

W sytuacji gdy towarzystwo ponosi duże ryzyko i godzi się na wypłatę odszkodowania w niemal każdej sytuacji, musi ustalić stosowną składkę. Wyższą niż przy zwykłym AC. Różnica w cenie może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W celu obliczenia składki, warto zajrzeć na IZI, gdzie poznasz orientacyjne ceny polis All Risks w różnych firmach.

Warto zauważyć, że w tym przypadku na cenę ubezpieczenia duży wpływ ma wiek samochodu. Dla samochodów starszych niż 5-6 lat ubezpieczenie będzie nieco tańsze niż dla pojazdów nowszych. Kupując ubezpieczenie, najlepiej od razu zdecydować się na OC i AC w jednej firmie, gdyż wtedy jest szansa na niższą składkę.