Stres, niewłaściwa dieta, niedobory witamin i minerałów czy zaburzenia hormonalne mogą wpływać na szybsze przerzedzanie się włosów. Kiedy włosy zaczynają wypadać, coraz częściej sięgamy po kompleksowe preparaty na porost włosów w postaci tabletek lub kapsułek, pytanie tylko czy ten sam produkt będzie równie skuteczny zarówno w przypadku łysienia u kobiet jak i mężczyzn. 

Jak działają tabletki na wypadanie i porost włosów

Suplementy diety, bo do tej grupy zaliczamy naturalne preparaty na porost włosów, mają za zadanie uzupełnić powstałe w organizmie niedobory substancji odżywczych niezbędnych dla zachowania zdrowych i silnych włosów.

Kompleksowe preparaty działają na kilka sposobów - odżywiają skórę głowy i wzmacniają strukturę włosa. Wzmacniają mieszki włosowe tworząc optymalne środowisko do wzrostu włosów, uzupełniają niedobory biotyny i hamują konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT).

Wiedza w jaki sposób działają tego typu środki, pomoże nam zdecydować czy potrzebujemy produktu przeznaczonego wyłącznie dla danej płci, czy może jednak nie będzie miało to większego znaczenia w kontekście skuteczności danego preparatu. 

Różnice między preparatami na zdrowe włosy dla kobiet i mężczyzn

Tak naprawdę nie ma znaczących różnic między produktami skierowanymi do kobiet i tymi dla panów. Większość składników tj. witaminy c oraz e, cynk, magnez, ekstrakt z pokrzywy oraz biotyna pokrywają się w obu wersjach. 

Preparaty skierowane do pań skoncentrowane są w dużej mierze na biotynie w dawce wynoszącej 500% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Niedobór biotyny może nasilać utratę włosów, ale również osłabiać paznokcie oraz wpływać na pogorszenie stanu skóry. 

Uzupełniając niedobory witaminy H (biotyna), możemy zapewnić nie tylko zahamowanie utraty włosów, ale również wzmocnić paznokcie ograniczając ich łamliwość, a także poprawić stan cery. Właśnie dlatego jest to jeden z podstawowych składników preparatów skierowanych do pań.

Preparaty skierowane do panów najczęściej zawierają składniki blokuje konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), hormonu który w dużym stopniu odpowiada za łysienie androgenowe. 

Znajdziemy jednak na rynku tabletki na wypadanie i porost włosów tj. folisin, które zawierają w swoim składzie zarówno biotynę jak i pokrzywę zwyczajną, która zapobiega przekształcaniu testosteronu do dht. Choć produkt teoretycznie skierowany jest do mężczyń, konbiety również mogą z tego typu środków korzystać bez żadnych przeciwskazań. 

Jak wybrać odpowiedni preparat do swoich potrzeb?

Jeśli cierpimy na łysienie typu męskiego (androgenowego) warto wybierać produkty bogate w składniki które blokują konwersję do dht tj. pokrzywa zwyczajna czy palma sabałowa.


W przypadku gdy za nadmierne wypadanie włosów odpowiada niedobór biotyny, powinniśmy wybierać preparaty uzupełnione o wysoką dawkę witaminy h, dzięki czemu nie tylko zatrzymamy lub przynajmniej ograniczymy utratę włosów, ale również zadbamy o wzmocnienie skóry i paznokci.

Podczas wyboru pomocę mogą oakzać się dostępne w internecie rankingi tabletek na porost włosów  (np. https://medsense.pl/tabletki-na-porost-wlosow-ranking/) w których znajdziemy porówanie popularnych preparatów dla kobiet i mężczyzn. Dzięki rankingom możemy w prosty sposób porównać skład, cenę, skuteczność czy opinie użytkowników na temat interesujących nas produktów.  

Podsumowanie

Tabletki na porost i wypadanie włosów dla kobiet i mężczyzn w większości przypadków nie różnią się swoim działaniem. Preparaty skierowane do kobiet z reguły bazują na biotynie, natomiast suplementy dla panów na składnikach ograniczających konwersję testosteronu do dht.

Znajdziemy jednak na rynku produkty kompleksowe, które mogą być z powodzeniem stosowane zarówno przez panie jak i panów.