Światowa gospodarka od dwóch lat zmagała się z globalną pandemią. Wiele branży mocno ucierpiało, a niektóre zostały na pewien czas „zawieszone”, jak np. turystyka czy hotelarstwo. Kiedy po dwóch latach wydawało się, że zbliżamy się do wyjścia z tej trudnej sytuacji, za wschodnią granicą wybuchła wojna. W efekcie wzrosła inflacja, stopy procentowe, a wbrew wszystkiemu, także ceny nieruchomości. Czy to aby na pewno dobry moment na kupno mieszkania? Wiele wskazuje, że tak.

Tanio już było

Wśród inwestorów z rynku mieszkaniowego, mówi się, że „dobry moment na zakup nieruchomości był wczoraj, kolejny dobry jest dzisiaj”. Najlepiej obrazują to wykresy cen mieszkań na przestrzeni czasu. Nie trzeba czekać całych dekad, aby wartość obiektu mocno wzrosła. Czasami to perspektywa dwóch-czterech lat, a przynajmniej tak wygląda sytuacja w Pabianicach. Aktualne oferty mieszkaniowe w tym regionie znajdziesz na https://adresowo.pl/mieszkania/pabianice/.

Źródło: adresowo.pl

W pierwszym kwartale 2018 r. trzeba było zapłacić około 3250 zł za m2. Dwa lata później cena zbliżyła się do 4500 zł za m2, aby w pierwszym kwartale 2022 r. sięgnąć poziomu 5500 zł. W cztery lata metr kwadratowy mieszkań podrożał o 2250 zł. W wielu przypadkach to wysokość przeciętnej raty. Oznacza to, że przy zakupie 50 m2 mieszkania w 2022 r. trzeba zapłacić aż 112 500 zł więcej niż w 2018 r.

Eksperci przewidują dalsze wzrosty cen nieruchomości

W marcu 2022 r. na łamach money.pl pojawił się raport przygotowany przez firmę Cenatorium. Wynika z niego, że w przeliczeniu na m2, pomiędzy trzecim kwartałem 2006 r. a czwartym kwartałem 2021 r., ceny mieszkań w Warszawie wzrosły o 107,5%, a w pozostałych 6 największych miastach o 122,7%. Z kolei w miastach średniej wielkości, jak np. Szczecin, Bydgoszcz czy Zielona Góra, wzrosty były jeszcze wyższe! Co więcej, ten trend dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Perspektywy na najbliższe lata pokazują, że należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen mieszkań. Być może kryzys wpływa negatywnie na Twój nastrój i daje uzasadnione obawy co do przyszłości, ale ta sytuacja kiedyś się skończy. Tak było z kryzysem subprime w 2008 r. czy bańką internetową w 2000 r. Kurz po nich opadł, a później były lata prosperity i poprawy koniunktury. 

Szukasz własnego M? Zobacz, jak kupić mieszkanie w Pabianicach. Lokalny rynek nieruchomości na początku 2022 roku. Wiele przydatnych informacji, analiz i wskazówek, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Kupować czy nie kupować?

Oto jest pytanie! Wszystko zależy od Twoich potrzeb, czasu i możliwości. Wypisz wszystkie „za” i „przeciw”. Jeśli stać Cię na zakup mieszkania, które Ci się podoba to być może to dobry moment na sfinalizowanie transakcji. Jeśli nie wykorzystasz całej swojej zdolności kredytowej, to masz bufor, który pozwoli przetrwać w sytuacji podwyżek rat kredytu. To kolejny argument, który warto rozważyć.

Co przyniesie przyszłość? Zapowiada się, że wraz z upływem czasu nieruchomości będą droższe, a przez to może być trudniej o kredyt. Jeśli chcesz płacić mniej, to dobry moment na start.