Modyfikacje samochodu mogą dotyczyć wielu różnych aspektów, od tuningu mechanicznego po tuning wizualny lub modyfikacje sprzętowe w nowoczesnych autach z Komputerami pokładowymi. Co warto o tym wiedzieć?

Przeczytaj  nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest tuning samochodu

  • czy każdy samochód można tuningować

  • czy dzięki tuningowi można poprawić osiągi samochodu

  • czy tuningowanie samochodu wpływa na paliwo i jego zużycie

Jeżeli motoryzacja to nasza pasja, prawdopodobnie również zainteresuje nas aspekt tuningu samochodów. Nawet jeżeli nie interesuje nas moc naszego samochodu, mamy możliwość udziału w różnego typu eventach organizowanych również w Polsce, gdzie pokazywane są tuningowane samochody. A jeśli chcemy ulepszyć nasze auto, a nie umiemy tego zrobić samemu, na rynku znajdziemy wiele firm, które zrobią to za nas profesjonalnie.

Czym jest tuning samochodu?

Tuning samochodu to ogólnie rzecz biorąc jego modyfikacja. W zakres tuningu wchodzą zarówno modyfikacje mechaniczne (np. skrzyni biegów, momentu obrotowego czy zwiększenie mocy silnika), modyfikacje wizualne (np. zmiany w karoserii, felgach, rozmiarach kół i kształcie nadwozia) jak i tuning mający wpływ na jedno i drugie, czyli np. modyfikacja zawieszenia. Zupełnie innym aspektem jest chip tuning, który pozwala na modyfikację oprogramowania naszego samochodu i np. odblokowanie ukrytych w nim opcji.

Tuning mechaniczny, chip tuning, tuning wizualny. Co jest legalne?

Jak już wspomnieliśmy, tuning samochodu to wiele aspektów. Niestety nie wszystkie są legalne. Niektóre modyfikacje mechaniczne mogą wpływać na osiągi samochodu i naruszać przepisy ruchu drogowego i emisji spalin. Natomiast tuning wizualny w większości przypadków jest legalny.  Zmiany nie mogą powodować zagrożenia w ruchu drogowym, a samochód musi spełniać normy.

Najmniej kontrowersyjne będą z pewnością modyfikacje typu wymiana felg i opon na bardziej stylowe. Problemów nie powinny sprawiać również naklejki i folie na karoserii samochodu, nadające naszemu autu indywidualnego stylu. Obniżenie zawieszeni, o ile nie przesadzimy, również nie powinno sprowadzić na nas kłopotów. 

W przypadku przyciemniania szyb lub dodawania dokładek i spoilerów do nadwozia powinniśmy skonsultować się ze specjalistami, aby uniknąć problemów. Podobnie w przypadku wszelkich modyfikacji mechanicznych. Tutaj lepiej nie ryzykować i poprosić o radę specjalistów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wprowadzone modyfikacje będą nie tylko legalne, ale również bezpieczne dla nas, naszych pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Więcej informacji na temat tuningu znajdziemy w Internecie. Pomocny może być np. sklep Mapet-Tuning, gdzie znajdziemy ogromny wybór części samochodowych do tuningu samochodowego.