1. Czy układanie kostki brukowej jest trudne?

  2. Komu zlecić układanie kostki brukowej?

Jak ułożyć kostkę brukową? Czy można układać kostkę brukową samodzielnie? A może lepiej zlecić ją fachowcowi? Jeśli tak, to gdzie znaleźć najlepszego brukarza? Podpowiadamy w niniejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z treścią.

Czy układanie kostki brukowej jest trudne?

Zastanawiasz się, czy układanie kostki brukowej jest trudne? Otóż działanie tego rodzaju nie jest trudne, ale wymaga fachowej wiedzy. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak ułożyć kostkę brukową, aby ta nie tylko wyglądała estetycznie, ale także by wytrzymała każde obciążenie.

Zanim zaczniesz układać kostkę brukową, koniecznie sprawdź, czy materiały nie są uszkodzone. Jeśli tak, złóż reklamację, jeśli nie, zacznij przygotowywać podłoże, które składa się z podsypki i podbudowy. To ważny etap, ponieważ od jakości wykonania podbudowy zależy ostateczna jakość nawierzchni. Podbudowę najczęściej wykonuje się z żużlu, żwiru, tłucznia, grysu czy piasku zmieszanego z chudym betonem lub cementem. Grubość podbudowy dopasowuje się do przewidywanego obciążenia całej nawierzchni. 

Nad podbudowę należy ułożyć podsypkę – najlepiej z piasku w celu wyrównania całości. Kiedy już nawierzchnia jest gotowa, możesz rozpocząć układanie kostki brukowej. Pamiętaj o tym, aby zachowywać odpowiednie szczeliny między poszczególnymi kostkami. Szczeliny te później wypełnia się piaskiem, a na końcu ubija nawierzchnię. Spoiny muszą być wykonane prawidłowo, ponieważ tylko wtedy będziesz mieć gwarancję trwałości i stabilności stworzonej nawierzchni. Poleca się, aby spoiny miały od 3 do 5 mm szerokości.

Komu zlecić układanie kostki brukowej?

Wyżej w skrócie opisaliśmy kilka kroków układania kostki brukowej. Brzmi to tak, jakby układanie kostki nie było trudne, jednakże niedoświadczone osoby często popełniają podczas pracy przeróżne błędy. Do najczęstszych zalicza się nieprawidłowe zagęszczenie lub źle zaplanowaną nawierzchnię czy za wąskie - ewentualnie szerokie - spoiny. Z tego powodu warto jednak zlecić układanie kostki brukowej fachowcowi.

Gdzie znaleźć dobrego brukarza? Jeśli nikt z Twoich znajomych lub rodziny nie może polecić Ci sprawdzonego fachowca, poszukaj dobrej firmy w Internecie. Pamiętaj jednak o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na opinie innych klientów, którzy już skorzystali z usług znalezionego przez Ciebie brukarza. I na podstawie tych ocen wybierz tego, komu zlecisz ułożenie kostki brukowej. Najlepsze oferty znajdziesz między innymi na oferteo.pl. Wystarczy, że w wyszukiwarce na głównej stronie wpiszesz interesującą Cię usługę oraz lokalizację i otrzymasz listę specjalistów,  oferujących usługę z zakresu brukarstwa, dostępnych w Twojej okolicy.

Jeżeli kostka brukowa zostanie prawidłowo położona i uwzględni się przeznaczenia nawierzchni, to przetrwa wiele lat. Warto więc zastanowić się nad ułożeniem kostki, szczególnie że po tak ułożonej nawierzchni wygodniej się chodzi. Przy wyborze kostek brukowych lub w celu uzyskania pomocy z warstwą podbudowy warto skontaktować się z fachowcem. Przy okazji doradzi, jaka podsypka piaskowa będzie najlepsza.