Korzyści z jazdy konnej

Miłośnicy koni dokładnie wiedzą, jak zbawienny wpływ na psychikę i zdrowie ma na nich jeździectwo. Często właśnie wielu z nas zaczyna przygodę z jazdą konną ze względu na słabość do tych pięknych zwierząt, dla innych jest to sposób aktywności fizycznej albo po prostu rekreacji i oderwania się od szarej codzienności. Bez względu na to czym się będziemy kierować szybko przekonamy się o niesamowitym wpływie jazdy na nasze życie i zdrowie. Samo obcowanie z koniem dla wielu osób będzie przyjemnym a nawet terapeutycznym doświadczeniem. Regularne treningi to też kształtowanie charakteru, cierpliwości, poczucia odpowiedzialności i pewności siebie. Jazda konna nie jest także obojętna dla sylwetki i kondycji. Podczas jazdy poruszane są takie partie mięśni, które pozwalają spalić kalorie i wysmuklić naszą figurę.

Jest jeszcze jedna ogromna zaleta jazdy konnej – to nasze emocje i psychika. Dzięki niej nawiązujemy nowe kontakty, uczymy się współpracy z drugim człowiekiem. Nierzadko sport ten polecany jest w stanach depresyjnych czy różnego rodzaju fobiach społecznych. Uczy pokory i daje możliwość obcowania z pieknym i mądrym zwierzęciem, który jednak potrzebuje dobrego przewodnika w postaci jeźdźca. Zatem warto doskonalić jazdę konną aby zyskać więcej możliwości na efektywną pracę ze zwierzęciem i ludźmi podzielającymi naszą pasję.

 

Jazda konna – czy jest dla ciebie?

Dziś nauka jazdy konnej jest dostępna praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku, płci i ogólnej sprawności fizycznej. Niestety wciąż pokutuje mit, że to drogi sport, zarezerwowany dla elit. Nic bardziej mylnego. Obecnie naukę można rozpocząć w szkółkach i stadninach, które znajdują się już nie tylko w wielkich miastach, ale także w mniejszych miejscowościach i na wsiach.

Na początku nie potrzeba nawet specjalnego sprzętu, wystarczą płaskie buty, toczek, wygodna odzież. Naukę rozpoczynamy z instruktorem, który wprowadzi nas w podstawy jeździectwa. Dopiero kiedy stwierdzimy, że to sport dla nas, że chcemy rozwijać naszą pasję - konieczne będą większe zakupy.

 

Wyposażenie jeźdźca i konia

Bardzo ważną rolę w tym jak będzie przebiegała nasza jazda odgrywa sprzęt jeździecki. Musi on być przede wszystkim umiejętnie dobrany i dopasowany zarówno do jeźdźca, jak i do konia. A zatem jeśli już wiemy, że to sport dla nas czas zająć się odpowiednim ubiorem, zabezpieczeniami, no i oczywiście wyposażeniem konia. U jeźdźca najważniejszy jest kask. Głowa jest najbardziej narażona na urazy, zatem kask powinien być dobrej jakości i najlepiej z atestem. No i siodło. Tu kwestia jest już bardziej złożona. Głównie zależy od tego jaką formę jeździectwa będziemy uprawiać. Poza tym siodło musi być dostosowane również do konia. A jeśli siodło to i czaprak.

Czaprak jest podkładką pod siodło, której głównym zadaniem jest ochrona grzbietu konia i zapewnienie mu komfortu. Zazwyczaj wykonywany jest z chłonnego i miękkiego materiału, który można łatwo wysuszyć po skończonej jeździe. Czapraki powinny być odpowiednio wyprofilowane, profesjonalne i.. eleganckie. Czapraki bowiem to też piękny wygląd naszego konia. Decyzja o wyborze czapraka powinna być zatem dobrze przemyślana.

Oprócz czapraków, które zapewnią naszemu koniowi komfort i estetyczny prezencję wSiodle24.pl znajdziemy szeroki asortyment sprzętu jeździeckiego jak ochraniacze, owijki, nauszniki czy akcesoria do czyszczenia.

Ogromny wybór, wszystkiego czego potrzebuje jeździec do bezpiecznej i komfortowej jazdy dostaniemy w sklepie internetowym wSiodle24.pl. To także bogata oferta dla jeźdźca - kaski, bryczesy, koszulki, rękawiczki, toczki, ostrogi i wiele wiele innych niezbędnych akcesoriów.