Kwestia ta nie jest jednak tak prosta, a opony całoroczne nie są stworzone dla wszystkich kierowców. Tylko niektórzy mogą stosować je z powodzeniem i korzyścią.

Zmiana opon sezonowych na całoroczne – czy to dobry pomysł?

Na powyższe pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Istnieją bowiem sytuacje, w których zastosowanie opon całorocznych wydaje się rozwiązaniem optymalnym, ale też takie, w których stanowczo nie będą one dobrym wyborem. Wszystko zależy m.in. od trybu eksploatacji samochodu, a nawet stylu jazdy kierowcy. Opony na SklepOpon.com to zarówno modele całoroczne, jak i sezonowe. Dzięki temu w ofercie sklepu można znaleźć idealny model w przystępnej cenie.

Jak określić czy należy postawić na opony sezonowe, czy całoroczne? Zgodnie z rekomendacjami producentów ogumienia, modele wielosezonowe sprawdzą się w pojazdach eksploatowanych w sposób umiarkowany, pokonujących stosunkowo niewielkie przebiegi roczne. W efekcie najlepiej sprawdzą się w autach wykorzystywanych raczej w przestrzeni miejskiej niż na autostradach i raczej na drogach dobrej jakości niż zaniedbanych i mocno zniszczonych trasach.

Powody takich rekomendacji są dość jasne. Opony całoroczne są konstruowane w taki sposób, by mogły mierzyć się zarówno z typowo letnimi, jak i zimowymi warunkami na drodze. Wykorzystują kompromisowy skład mieszanki gumowej – nie jest ona aż tak miękka, jak w przypadku opon zimowych, ale też nie tak twarda, jak w przypadku opon letnich. Także bieżnik ma specyficzną konstrukcję. Pokrywają go lamele, pozwalające na efektywną jazdę na śniegu, jednak ich liczba nie jest tak duża, jak w modelach zimowych. Bieżnik musi bowiem dysponować również gładkimi powierzchniami zapewniającymi przyczepność podczas jazdy po suchej drodze latem.

Takich kompromisów jest o wiele więcej, dlatego też opony całoroczne nie są rekomendowane do jazdy w skrajnych warunkach pogodowych – np. przy mocnych opadach śniegu. Nie sprawdzą się również tak dobrze, jak modele sezonowe podczas szybkiej jazdy i dynamicznego pokonywania zakrętów.

opony

Opony całoroczne – dla kogo są odpowiednie? 

Opony całoroczne opony wydają się dobrym rozwiązaniem np. dla osób mieszkających w aglomeracji miejskiej, które potrafią w razie potrzeby obejść się bez niego – skorzystać z autobusu, tramwaju czy taksówki w sytuacji, gdy np. opady śniegu przerosną możliwości służb drogowych. Opony całoroczne powinny być wybierane przez kierowców, których styl jazdy można określić jako umiarkowany – jeżdżących wolno i uważnie, bez mocnych przyspieszeń i nagłych hamowań.

Czy opony całoroczne to oszczędność? Nie zawsze

Do zakupu opon całorocznych skłania w dużej mierze aspekt ekonomiczny. Kupujemy jeden zestaw ogumienia zamiast dwóch, oszczędzamy także pieniądze na wymianie opon.

Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że realne oszczędności mogą zostać wygenerowane tylko w przypadku eksploatacji opon zgodnej z ich przeznaczeniem. Komplet opon całorocznych wykorzystywany intensywnie może ulec przyspieszonemu zużyciu. W efekcie w krótkim czasie konieczny może okazać się zakup nowego kompletu. Dlatego kierowcy pokonujący w ciągu roku wiele kilometrów powinni pozostać przy oponach letnich i zimowych.

Podobnie może być w sytuacji, kiedy zaniedbamy całkowicie serwis ogumienia całorocznego. Koła należy regularnie kontrolować – wyważyć na przeznaczonym do tego urządzeniu. Opony powinny być także poddawane kontroli pod względem ewentualnych uszkodzeń czy równomierności zużywania się bieżnika. Posiadanie całorocznych opon nie zwalnia zatem z konieczności wizyt w warsztacie oponiarskim (i ponoszenia związanych z nimi kosztów). Wizytę w serwisie można jednak przeprowadzić poza sezonem wymiany, gdy kolejki nie są tak długie. Te kwestie warto wziąć pod uwagę przed decyzją o zakupie opon całorocznych.