Przyjrzyjmy się temu procesowi! Pozwoli nam to uzyskać odpowiedź na to pytanie.

 

Cięcie plazmowe, czyli prąd i metal

 

 

Wycinanie plazmowe, jak określa się często cięcie z użyciem plazmy, to technologia obróbki metalu z użyciem plazmy i prądu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że plazma sprawdza się w obróbce jedynie metali, i to nie wszystkich. Przecinanie plazmowe jest możliwe w przypadku tworzyw przewodzących prąd.

 

Służą do tego urządzenia zawierające plazmę i generujące energię elektryczną. Ponadto emitują one również gaz plazmowy, niezbędny dla przeprowadzenia procedury. Tego, jakie gazy można wykorzystać, aby przeprowadzić cięcie plazmowe, dowiesz się ze strony: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-plazma.

 

Zasadniczo do przecięcia metalu dochodzi wskutek zmiany stanu skupienia plazmy. Nie byłoby to możliwe gdyby nie działanie prądu. To wzrost jego natężenia sprawia, że plazma zmienia się w łuk plazmowy. Ten zaś bezpośrednio oddziałuje na powierzchnię metalu. Czy obróbka jest skuteczna? Czy cięcie plazmowe metali to dobry pomysł? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu.

 

Cięcie blach plazmą — wysoka efektywność i precyzja

 

Kluczowym zagadnieniem jest kwestia skuteczności cięcia plazmowego. Czy metoda ta pozwala na przecięcie metalu o dużej grubości? Czy przecięcie w ogóle jest możliwe? Odpowiedzi na oba pytania są twierdzące. Cięcie plazmowe to technika, dzięki której można przeciąć niemal każdy metal przewodzący prąd. Jest to możliwe nawet przy dużej grubości materiału. Co więcej, wszystko to zachodzi bardzo szybko — o wiele szybciej niż w przypadku innych metod obróbki materiałów metalowych.

 

Warto zaznaczyć, że cięcie metalu plazmą to nie tylko proces krótki, ale też bardzo precyzyjny. Szczelina jest minimalna i dokładnie w tym miejscu, w którym powinna się znajdować. Oznacza to, że zastosowanie tej techniki jest możliwe również w przypadku bardzo niewielkich elementów. Ponadto korzysta się z niej wszędzie tam, gdzie ważna jest dokładność.

 

Cięcie plazmowe metali — bezpieczeństwo i koszt

 

Skuteczność cięcia plazmowego jest niepodważalna. Jednak co z bezpieczeństwem? Niewątpliwie pewne zagrożenie istnieje, w końcu cięcie plazmowe metalu polega na wykorzystaniu prądu o wysokim natężeniu. Niemniej jednak prawidłowe użytkowanie sprzętu do cięcia plazmą minimalizuje ryzyko, dzięki czemu praktycznie ono nie występuje. Dlatego właśnie obsługą sprzętu powinien zawsze zajmować się fachowiec z odpowiednim przeszkoleniem i doświadczeniem. To gwarancja, że proces przebiegnie bezpiecznie, a jego efekty będą bardzo dobre.

 

Co z ceną cięcia plazmowego? Kwestię tę należy omówić na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest cena urządzenia do przecinania plazmowego. Drugą natomiast koszty eksploatacji.

 

Jeśli chodzi o zakup urządzenia, nie generuje on wysokich kosztów. Oczywiście cena zależy od konkretnego modelu. Niemniej jednak w porównaniu do urządzeń wykorzystujących inne metody cięcia metali koszt zakupu nie jest w tym przypadku wysoki. Podobnie zresztą jak koszt eksploatacji. Oczywiście pod warunkiem, że urządzenie nie ulega awariom. Jak zapobiec niesprawności sprzętu? Oczywiście nigdy nie można mieć całkowitej pewności, że nie dojdzie do awarii. Niemniej jednak można zminimalizować ryzyko, wybierając sprzęt od sprawdzonego producenta.