Obrzeże ogrodowe zastosowane między obszarem ogródka warzywnego a trawnikiem świetnie spełni swoją rolę, tworząc wyraźną, prostą granicę.

Obrzeże ogrodowe – ścieżka i trawnikKiedy buduje się ogród, wielokrotnie trafia się na obszary, które w jakiś sposób wymagają wydzielenia. Nie zawsze musi to być trwała, nieprzepuszczalna granica, ale często właśnie tak jest. Obrzeże ogrodowe wykorzystuje się wtedy, kiedy chce się posiadać prostą, nieprzerośniętą roślinnością granicę, która jasno oddzieli jedną przestrzeń od drugiej. Dobrym przykładem jest budowanie ścieżki. Sama konstrukcja ścieżki jest przedsięwzięciem dosyć skomplikowanym samym w sobie – wykopanie odpowiedniej głębokości dołu, zasypanie go najpierw gruzem, potem żwirem, a potem piaskiem wymaga wysiłku i różnego rodzaju obliczeń. Taką ścieżkę warto zabezpieczyć jednak nie tylko od dołu, ale również po brzegach. Wszędzie dostające się chwasty stracą nieco zapał, jeśli na swojej drodze spotkają mocną, porządną przeszkodę w postaci obrzeża ogrodowego.

 

Ścieżkę można oddzielić różnego rodzaju obrzeżami, takimi jak:


            • plastikowe, proste lub falowane tworzywo sztuczne,
            • ocynkowane arkusze metalowe,
            • kamienne bądź ceglane krawężniki.

Każdy z wymienionych typów obrzeży ma swoje wady i zalety, ważniejsze jest jednak to, że wszystkie z nich spełniają zadanie, do którego zostały stworzone. Drugim przykładem zastosowania obrzeży jest wykończenie obszaru obrośniętego trawą. Jeżeli na naszym podwórzu ma być schludnie i stosunkowo symetrycznie warto, abyśmy nasz trawnik tak właśnie wykończyli. Stosując na jego krawędziach, obrzeża ogrodowe możemy mieć pewność, że nie zacznie się on niepostrzeżenie rozrastać – po zastosowaniu takiego ograniczenia łatwo nam będzie wyrwać zalążki młodej trawy po to, aby trawnik pozostał w pierwotnie zaplanowanym miejscu.Obrzeże ogrodowe – grządki w ogródku warzywnymOprócz trwałych miejsc, gdzie wykorzystywane są najczęściej obrzeża ogrodowe, można z powodzenie spotkać się z sytuacjami, w których tego typu ograniczenia wykorzystuje się na przykład do wydzielenia obszaru idealnego pod uprawę konkretnych warzyw. Nasz przyszły ogródek warzywny może się składać z kilku różnej wielkości obszarów, które będą się świetnie prezentować w zestawieniu z jasno wytyczonymi przez obrzeża ogrodowe granicami. Wszystko, co pozwala wprowadzić ład i porządek w życie każdego człowieka, jest zdaniem wyjątkowo trafnym jako określenie do opisywanych obrzeży. Pozwólmy sobie życie trochę uporządkować.

Dostępne na tynku obrzeża powinny spełniać wszelkie wymagania odnośnie do bezpieczeństwa ich stosowania i użytkowania, dlatego też warto patrzeć na opisy produktów i konsultować wszelkie swoje wątpliwości z właściwym działowi pracownikowi, który na pewno zna się na pracy, którą wykonuje.