ad

Badania nieniszczące to najlepsza metoda, by upewnić się co do ich jakości. Zapoznaj się z naszym artykułem, jeżeli chcesz wiedzieć więcej!

Badania nieniszczące - co powinieneś wiedzieć?

Kontrole tego typu są określane czasem skrótem NDT. Pochodzi on od angielskiego zwrotu “Non Destructive Testing”, który oznacza właśnie testy lub badania nieniszczące. Składają się na nie różne metody, ale ich cechą wspólną jest to, że nie wpływają negatywnie na stan badanego obiektu. 

 

Jaki jest cel w przeprowadzaniu tego rodzaju testów materiałowych? Są one sprawdzonym i bardzo powszechnym sposobem na wykrycie wszelkich wad i niedoskonałości w danym przedmiocie. Z ich pomocą można bardzo szybko odkryć pęknięcia, porowatości, rozwarstwienia, niespawy i inne. 

 

Badania nieniszczące są stosowane przede wszystkim w procesie kontrolowania elementów metalowych i nie tylko. Stopień zaawansowania poszczególnych metod może być bardzo różny, ale wszystkie cieszą się bardzo dużym uznaniem i skutecznością. 

Jakie badania nieniszczące istnieją i czym się różnią?

Istnieje kilka różnych metod badawczych, które mieszczą się w zbiorczym określeniu NDT. Różnią się one od siebie przede wszystkim aparaturą używaną do przeprowadzania testów. Wyróżniamy wśród nich: 

 

  • Badania wizualne VT - przeprowadzane gołym okiem przez specjalistę.

  • Badania penetracyjne PT - używające specjalnego chemicznego penetrantu.

  • Badania magnetyczno proszkowe MT - wykorzystujące pole magnetyczne testowanego materiału.

  • Badania ultradźwiękowe VT - wykrywające nieprawidłowości przy pomocy ultradźwięków.

  • Badania radiograficzne RT - uznawane powszechnie za najbardziej skuteczne i dokładne.

  • Badania termowizyjne TT - używające promieniowania podczerwonego do uzyskania obrazu cieplnego testowanego materiału. 

Na czym dokładnie polegają badania penetracyjne

Wybór metody badań różni się w zależności od specyfiki badanego materiału i innych zmiennych. Najczęściej wybieraną opcją są kontrole penetracyjne PT. 

 

Badania penetracyjne PT polegają na naniesieniu na testowany materiał specjalnego chemicznego penetrantu, który wnika we wszystkie dostępne przestrzenie, nawet wbrew prawom grawitacji. Kolejnym krokiem jest zastosowanie wywoływacza, który w połączeniu z wcześniej rozprowadzonym penetrantem jest w stanie uwidocznić wszystkie nieprawidłowości w strukturze przedmiotu. 

 

Cały proces jest stosunkowo szybki i mało kosztowny, co również mocno wpływa na jego dużą popularność. Należy jednak pamiętać, że nawet podstawowe badania penetracyjne PT powinny być przeprowadzane przez certyfikowany i profesjonalny zakład badawczy. 

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie badania nieniszczące sprawdzą się najlepiej w przypadku Twoich materiałów, zachęcamy do kontaktu z firmą Ultrarent. Pracujący tam fachowcy będą w stanie doradzić Ci we wszystkich kwestiach związanych z NDT. Na ultrarent.pl/badania-nieniszczace-ndt/ poznasz szczegółową ofertę firmy i sprawdzisz, jakie dokładnie rodzaje badań są przez nią wykonywane. Jeśli interesują Cię dodatkowe informacje na temat badań penetracyjnych PT, znajdziesz je na stronie www.ultrarent.pl/badania-penetracyjne-pt/.