Do wyboru mamy naprawdę wiele gatunków roślin dostępnych w sklepach akwarystycznych czy zoologicznych, dlatego zwłaszcza na początku naszej przygody z tym hobby, decyzja o wyborze konkretnych egzemplarzy może nie być łatwa. Przychodzimy jednak z pomocą i podpowiadamy, jak dobrać rośliny do naszego akwarium. A warto się dowiedzieć, bo końcowy efekt może być nieziemski...

Jakie rośliny i ile ich wybrać?

Rośliny w akwarium, żeby mogły prezentować i rozwijać się dobrze, potrzebują odpowiednio wiele przestrzeni. Zanim wybierzemy konkretny gatunek, warto zatem zdobyć informacje na temat tego, jakie uwarunkowania potrzebuje dana roślina do wzrostu oraz do jakich wymiarów może urosnąć. To ważne, gdyż nieodpowiednio dobrane rośliny w zbyt ciasnym akwarium będą stanowiły tylko powody do nerwów. Gdy już wiemy, że nasze akwarium pomieści wybrane rośliny, warto także odpowiednio przygotować się do ich hodowli, sprawdzając wszystkie parametry związane z temperaturą oraz światłem, jakie wymagają do prawidłowego funkcjonowania.

Jeżeli w zbiorniku hodujemy rybki, podpowiedzią może być dla nas ich naturalne środowisko i roślinność, jaka tam występuje. Dzięki temu, zapewnimy naszym podopiecznym świetne warunki do funkcjonowania, a scena akwarium będzie prezentowała się bez zarzutu. Pamiętajmy także, żeby nie przesadzać z ilością roślin w zbiorniku. Z reguły przyjmuje się, że w akwarium powinniśmy przeznaczyć około 40 cm2 na każdą roślinę.

Zestaw roślin do akwarium

Jak wybrać rośliny w sklepie?

Bez doświadczenia możemy skończyć z zakupionymi roślinami, które po kilku tygodniach zmarnieją i zginą. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim, nie kupujmy uszkodzonych egzemplarzy. Połamane liście czy uszkodzone korzenie to dla nas znak, że taka roślina nie przetrwa zbyt długo w akwarium. Ważna jest także temperatura wody, w której były trzymane rośliny. W przypadku gatunków egzotycznych, to kluczowe. Zbyt zimna woda znacznie obniży jakość roślin i spowoduje ich szybszą śmierć. Warto kupować rośliny w sprawdzonych sklepach akwarystycznych, jak Akwarystyczny24, który prowadzi sprzedaż także roślin pochodzących z hodowli in vitro. Taka roślinność pozbawiona jest wszelkich niebezpiecznych zanieczyszczeń, związków chemicznych czy pasożytów. Bogata oferta sklepu pozwoli na dobranie idealnych roślin do Twojego akwarium.