Najsprawniej przebiega jednak robotyzacja przemysłu motoryzacyjnego. Czym zajmują się tam te maszyny, że zapotrzebowanie na nie jest takie wysokie?

Cóż, najpewniej nie bez znaczenia pozostaje fakt, że branża moto należy do jednej z naprężniej się rozwijających. To tu zachodzą bardzo dynamiczne zmiany, pojawiają się nowe technologie, trendy, zamówienia. Nowoczesnych aut nie dałoby się dzisiaj tworzyć bez udziału nowoczesnych robotów. Mają naprawdę wiele zastosowań, z których wybraliśmy kilka wartych przybliżenia. Oto przegląd zadań robotów przemysłowych w branży motoryzacyjnej.

Roboty malarskie

Kolory mają w branży motoryzacyjnej niemałe znaczenie. Ludzie lubią się wyróżniać, coraz częściej stawiają na odważne barwy lakierów. Wciąż są jednak też Ci, którzy kochają się w poważnym czarnym, albo nowoczesnym i lekkim białym. Oczywiście zawsze może zdarzyć się klient, który wymyśli coś nowego.

Producenci aut zmuszeni są do przystosowania swoich fabryk do malowania samochodów na wszystkie kolory tęczy. Czasy, w których salon wypełniało kilka egzemplarzy tego samego modelu w tym samym kolorze, a o wyborze konkretnego z nich decydowała łatwość zamykania drzwi, bezpowrotnie minęły.

Do wymagań rynku w zakresie kolorów najłatwiej jest dostosować się używając robotów malarskich. Podmianie ulegają wówczas tylko pojemniki z farbami. Korzyści jest wiele: szybkość, dokładność, powtarzalność jakości, gotowość do produkcji na szeroką skalę. Należy w końcu wspomnieć o ochronie zdrowia ludzi, którzy teoretycznie mogliby wykonywać tą pracę samodzielnie. Powierzenie jej robotom oszczędza cenne ludzkie zdrowie, które w pomieszczeniu pełnym chemikaliów i pyłów nietrudno stracić lub narazić.

Przenoszenie

Roboty przemysłowe sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża siła. Motoryzacja to branża, w której wagę najczęściej wyraża się w tonach, a ta jednostka nie idzie w parze z pracą ludzkich rąk.

Z powodu wielkogabarytowych i ciężkich części w ich przenoszeniu dobrze sprawdzają się roboty przemysłowe. Te z dużym udźwigiem przenoszą części bez jakiegokolwiek stresu, nie ma prawie wcale szans na to, że coś się podczas takiego przenoszenia uszkodzi.

Montaż

Motoryzacja wymaga precyzji. Największą dokładność na masową skalę produkcji są w stanie zapewnić tylko roboty przemysłowe. To kolejny powód, dla którego są dobrym wyborem dla producentów samochodów.

Po pierwsze dla robotów nie liczy się fakt, czy montują pierwszy, setny czy tysięczny samochód. Zawsze zachowają identyczną, wysoką precyzję. U robotów nie wystąpi przemęczenie, ani chwila nieuwagi. Są dobrym zastępcą dla człowieka wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na błędy. Roboty popełniają ich bowiem znacznie mniej, jeśli nie żadnych.

Po drugie, roboty mają większą siłę niż ludzie. Są w stanie lepiej dokręcić i dopasować wszystkie elementy. Montują aż do oporu, więc wszystko jest zawsze idealnie i wystarczająco mocno spasowane.

Kontrola jakości

Robot to mistrz powtarzalności. Ocenia zawsze tak samo, zawsze równie restrykcyjnie. Zauważy nawet najmniejsze odchylenie względem pozostałych kontrolowanych egzemplarzy. Jednym słowem jest idealnym kandydatem na kontrolera czegoś, co musi być perfekcyjne.

Dodatkowo, robotowi łatwiej jest skontrolować obiekt tak duży jak samochód. Korzystając ze swoich kilku ramion może zajrzeć wszędzie, będąc ciągle jednym i tym samym kontrolerem. Wszystko odbędzie się w jednym miejscu, przy użyciu jednego robota, zgodnie z określoną check listą. Nie ma możliwości, żeby został pominięty jakiś aspekt.

Świat motoryzacyjny ceni sobie doskonałość robotów przemysłowych. Może właśnie dlatego są tak popularnymi maszynami w tej branży. Sprawdzają się już od wielu lat, a produkcja została do nich przystosowana w takim stopniu, że nie obyłaby się już więcej bez ich pomocy.

Ponadto, nowoczesne roboty są właśnie takie jak branża motoryzacyjna. Gotowe na zmiany. Nowe ramiona robotyczne, np. od firmy Universal Robots, można bez problemu przeprogramować na inne zadanie, albo zmienić wytyczne aktualnie wykonywanego.

Wszystkie powyższe zalety czynią roboty przemysłowe niezwykle przydatnymi w przemyśle motoryzacyjnym. Te urządzenia mają tam już multum zastosowań, a wszystko wskazuje na to, że będą miały jeszcze więcej.