Wybór paszy dla zwierząt powinien być oparty na potrzebach zwierzęcia

Pasze dla zwierząt należy wybierać kierując się ich potrzebami zwierząt. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:

  • etap życia zwierzęcia

  • poziom aktywności zwierzęcia

  • stan zdrowia zwierzęcia

  • wielkość i typ zwierzęcia

Niezwykle istotna jest również znajomość danej rasy lub gatunku zwierzęcia. Niektóre zwierzęta, jak na przykład króliki, są pastewne, co oznacza, że mają bardzo specyficzne wymagania żywieniowe - najlepiej zaspokoić je stosując dietę złożoną z traw i roślin strączkowych.

Inne zwierzęta, takie jak kozy, są pasterzami, co oznacza, że preferują pożywienie z drzew i krzewów. To, co sprawdza się w przypadku jednego zwierzęcia, nie zawsze będzie odpowiednie dla innego. Konieczne jest więc dobranie rodzaju paszy do konkretnych wymagań danego zwierzęcia - tylko w takim przypadku żywienie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Dawka pokarmowa musi być zbilansowana i pożywna

Wartość odżywczą paszy można zmierzyć za pomocą trzech wskaźników: zawartości białka, węglowodanów i tłuszczu. Białko jest niezbędne do rozwoju mięśni, natomiast węglowodany są źródłem energii. Tłuszcze są również ważnym składnikiem pokarmowym, ponieważ służą zwierzętom jako źródło zmagazynowanej energii, która nie może być natychmiast przetworzona przez organizm na energię potrzebną do wzrostu i aktywności. Dodatkowo tłuszcze zwierzęce pomagają również organizmowi wykorzystywać witaminy A i D, które pomagają w budowie mocnych kości, zębów i mięśni.

Szukając idealnej paszy dla zwierząt, warto sprawdzić, jaka jest zawartość poszczególnych składników - a następnie dopasować ich proporcje do diety pupila.

Wybieraj produkty od zaufanych dostawców

Mając do wyboru tak wiele opcji, łatwo paść ofiarą sprytnego marketingu i zdecydować się na produkt, który nie działa tak, jak go reklamują. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do jakości danego produktu, zapoznaj się z opiniami przyjaciół i znajomych, a przede wszystkim specjalistów, którzy mają doświadczenie z konkretnymi paszami.

W razie wątpliwości wybierz markę, którą znasz i której ufasz. Wówczas masz pewność, że zakupiony produkt nie zaszkodzi Twojemu zwierzęciu, a znajdujące się w nim składniki będą sprzyjać rozwojowi pupila.