Dają one wiele możliwości i przede wszystkim odpowiadają za ochronę cennych informacji. Jak działają i dlaczego warto z nich skorzystać?

  1. Data center - co to jest?

  2. Najwyższa forma bezpieczeństwa

  3. Całodobowa kontrola nad serwerami

Data center - co to jest?

Żyjemy w świecie, w którym informacje stanowią jedną z największych wartości. Dlatego powstały miejsca zwane data center. Są to miejsca, w których znajdują się serwery. Firmy wynajmują je i zamieszczają na nich najróżniejsze dane: dane osobowe pracowników, informacje finansowe, sprawozdania, tajemnice produkcji oraz wiele innych wiadomości, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Serwery w data center są cały czas dostępne: z każdego miejsca na świecie i o każdej porze. Oczywiście tylko dla upoważnionych osób. 

Najwyższa forma bezpieczeństwa

Najem miejsca w serwerowni to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Przede wszystkim budynki te są jak forteca. Żeby się dostać do pomieszczeń, w których przechowywane są dane, trzeba przejść wiele zabezpieczeń. Przepustki, hasła, rozpoznawanie linii papilarnych - to tylko niektóre ze stosowanych rozwiązań. Dodatkowo budynki data center są wyposażone w dobrą wentylacją. Są najczęściej oddalone od terenów zalewowych i miejsc z dużą liczba ludzi, typu lotniska czy centrum miasta. Mają także rozbudowany system przeciwpożarowy. Wszystkie pomieszczenia objęte są całodobowym monitoringiem, a na miejscu cały czas pracuje ochrona. Budynki serwerowni nie mają także okien, ściany są najczęściej wykonane z betonu. Każdy, kto chce dostać się do swoich danych, przechodzi kilkuetapową weryfikację. 

Najważniejsze zabezpieczenia dotyczą oczywiście kwestii informatycznych, które ochronią przechowywane informacje przed wyciekiem danym i atakiem hakerskim. W data center pracują informatycy oraz spece od bezpieczeństwa cybernetycznego z najlepszym wykształceniem i doświadczeniem. Dlatego dane chronione są nie tylko w sposób fizyczny, ale również informatyczny. 

Całodobowa kontrola nad serwerami

Istotne jest również, że najemcy miejsca w serwerach mogą mieć dostęp do swoich danych cały czas i z każdego miejsca na ziemi. Dzięki temu mogą kontrolować, czy wszystkie informacje są faktycznie bezpieczne. Dodatkowo na miejscu pracuje sztab ludzi, którzy w razie awarii szybko uporają się z usterkami. Na wynajem serwerów decydują się największe firmy będące liderami na światowych rynkach w swoich branżach.