Skąd wzięła się dieta Intermittent Fasting?

Wbrew pozorom post godzinowy, bo tak również nazywana jest dieta Intermittent Fasting, nie jest wcale odkryciem XXI wieku. Pierwsi ludzie nie jadali regularnie, a już na pewno nie jedli 3 posiłków dziennie. Dla nich post przerywany był naturalnym sposobem żywienia. Ale rozwijająca się cywilizacja sprawiła, że na dobre zapomnieliśmy o problemach naszych przodków. W 2012 roku dieta IF została spopularyzowana i od tej pory stosuje ją tysiące osób na całym świecie.

Na czym polega dieta IF?

Ta dieta nie narzuca specjalnych zasad żywienia. Na pewno słyszałeś, że będąc na niej można jeść właściwie wszystko, co się lubi. Musisz jedynie pamiętać, że posiłki powinny być zbilansowane i dostarczać Ci odpowiednich wartości odżywczych. To prawda, ale dieta IF posiada jeszcze dwie nadrzędne zasady.

Po pierwsze bezwzględnie musisz przestrzegać tzw. dziennego zapotrzebowania na kalorię. To, że wolno Ci niemalże codziennie zjeść ciastko i wypić kawę z mlekiem i cukrem, oznacza jednak, że ich kaloryczność musi się zmieścić w Twoim dobowym zapotrzebowaniu. I koniec kropka. Od tej reguły nie ma żadnych odstępstw. Podobnie jak od drugiej, według której najważniejsze jest zastosowanie tzw. okna żywieniowego. Podstawowy wariant diety zakłada, że przez 16 godzin w ciągu doby stosujesz ścisły post. Pijesz tylko wodę oraz owocowe i niesłodzone herbatki. Natomiast w ciągu kolejnych 8 godzin możesz zjeść 3 posiłki i 2 przekąski. Drugi wariant jest jeszcze bardziej rygorystyczny, bo zakłada 20 godzin postu i 4 godziny na posiłki. Czas postu i okna żywieniowego można oczywiście dowolnie zmieniać. Ważne, byś w diecie zachował systematyczność.

Jak zacząć godzinowy post?

Wbrew pozorom dietę IF niełatwo samodzielnie opracować, dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy. Skorzystaj z gotowego cateringu. Na przykład tutaj: https://cateringfoodharmony.pl/. Załoga pomoże Ci ułożyć smaczne menu dostosowane do Twoich potrzeb. Powiedz im, co lubisz. Ustalcie wspólnie Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i niczym innym się nie martw. Codziennie będziesz dostawać catering z posiłkami na cały dzień, byś mógł skupić się na tym, co naprawdę ważne.

Powodzenia!