Jednym z nich jest twardość materaca. Najczęściej wybierane są materace średnio twarde, ponieważ odpowiadają potrzebom większości osób. Jakie powinny być kryteria wyboru stopnia twardości materaca i dla kogo najlepszy będzie właśnie ten średnio twardy?

Jak dopasować twardość materaca do konkretnej osoby?

Każdy producent, który oferuje materace o różnych twardościach wskazuje konkretne przedziały wagowe, dla których przeznaczone są jego produkty. Najczęściej podział ten jest następujący:

  • Materace miękkie są odpowiednie dla dzieci i osób dorosłych o masie ciała wynoszącej maksymalnie 60 kg,
  • materace średnio twarde przeznaczone są dla użytkowników mieszczących się w granicach od 60 do 100 kg,
  • materace twarde sprawdzają się w przypadku osób ważących około 100 kg,
  • materace bardzo twarde powinny wybierać osoby ważące ponad 100 kg.

Materac średnio twardy odpowiada więc sporej grupie osób dorosłych. Oczywiście, zdarzają się tacy użytkownicy, którzy wolą podłoże bardzo miękkie lub bardzo twarde, bez względu na swoją wagę i wybierają modele o innym stopniu twardości. Należy jednak pamiętać, że rolą materaca jest przede wszystkim równomierne podpieranie kręgosłupa na jego całej długości. Nie powinny być odczuwalne żadne uciski, ponieważ mogą prowadzić do bólu kręgosłupa, mięśni lub nawet narządów wewnętrznych, jeśli zbyt długo śpimy w jednej pozycji.

Czy materac średnio twardy sprawdzi się w łóżku małżeńskim?

Najczęściej najwięcej problemów przysparza wybór odpowiedniego materaca dla dwojga. W szczególności dotyczy to partnerów, którzy są inaczej zbudowani i jedno waży więcej od drugiego. W tej sytuacji właśnie materace o średniej twardości, dostępne na przykład na Kaszmirowysen.pl są rozwiązaniem, które pozwala na swego rodzaju kompromis. Inna możliwość to wybór dwóch wąskich materaców do jednego łóżka małżeńskiego, z których każdy można dopasować indywidualnie.