Niestety, trudne środowisko pracy może powodować uszkodzenie robota, które oznacza problematyczne przestoje produkcyjne oraz możliwy spadek jego wartości. Rozwiązaniem są pokrowce dostosowane do specyfiki funkcjonowania robota.

Jakie są najważniejsze zalety zastosowania pokrowców dla robotów przemysłowych?

Dzięki zastosowaniu pokrowców chroniących roboty przemysłowe przed zanieczyszczeniami, zakład produkcyjny jest w stanie zauważalnie ograniczyć liczbę roboczogodzin niezbędnych dla czyszczenia urządzenia oraz stanowiska jego pracy. To zmniejsza zaangażowanie pracowników, pozwalając im podjąć się innych obowiązków. Czyszczenie nieosłoniętych urządzeń jest nie tylko problematyczne, ale przede wszystkim oznacza przestój w ich pracy, zaburzając ciągłość produkcji, co oznacza konkretne koszty finansowe. Poza tym, nawet po bardzo dokładnym wyczyszczeniu, niezabezpieczony robot może szybko powrócić do poprzedniego stanu.

Niektóre zanieczyszczenia oddziałujące na roboty przemysłowe są w stanie doprowadzić do korozji oraz degradacji ich elementów. To z kolei oznacza, że maszyna często musi być zatrzymywana, nie tylko w celu jej wyczyszczenia, ale również po to, żeby przeprowadzić niezbędny przegląd. To z kolei sprawia, że przedsiębiorstwo wykorzystać pełni możliwości, które daje robotyzacja. 

Zastosowanie pokrowców ochronnych umożliwia ciągłą oraz bezawaryjną produkcję oraz ma pozytywny wpływ na jakość produktów końcowych, wpływając tym samym na rynkową pozycję przedsiębiorstwa i umożliwiając mu skuteczniejszą konkurencję o nowe zlecenia. Dzięki pokrowcom stanowisko pracy robota jest uporządkowane, a samo urządzenie nie traci tak szybko na wartości, ponieważ jest właściwie zabezpieczone przed zbyt dużym zużyciem, co nie pozostaje bez znaczenia, jeżeli robot ma być w przyszłości odsprzedany. 

Rozwiązania EVOTEC chroniące roboty przed szkodliwymi warunkami pracy

Rozwiązaniem problemów wynikających ze szkodliwych warunków pracy może być pokrowiec na robota marki EVOTEC – polskiego producenta osłon, którego pokrowce ochronne są wykorzystywane w wielu zakładach produkcyjnych na całym świecie. EVOTEC dostosowuje projekt osłon do indywidualnych potrzeb klientów: zagrożeń i zanieczyszczeń, na które wystawiony jest robot oraz jego budowy i zakresu ruchów. Dzięki pokrowcom EVOTEC można zwiększyć ciągłość oraz przewidywalność produkcji, co ma podstawowe znaczenie we współczesnym przemyśle. EVOTEC działa szybko i elastycznie, dokładnie analizując proces, w którym bierze udział robot i wynikające z niego zagrożenia.