Według informacji podanych przez ministerstwo Finansów w 2021 roku znów padł rekord w ilości PIT online. Liczby obecnie oscylują w okolicach 20 mln e-PIT-ów. Według wypowiedzi Ministra Finansów z maja 2021 roku: Statystyki potwierdzają rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i e-usługami resortu finansów. W bieżącym roku ponad 19,6 mln deklaracji rocznych złożono przez Twój e-PIT i system e-Deklaracje. To o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań. Jak w tym roku zapowiada się rozliczenie PIT online? Czy warto rozważyć tę formę rozliczenia? Kto może z niej skorzystać?

Dlaczego warto rozważyć PIT online?

Postęp w dziedzinie cyfryzacji jest argumentem bardzo ogólnym, dlatego warto zastanowić się, dlaczego z perspektywy indywidualnej podatnika warto rozważyć rozliczenie w formie PIT online. Można odwołać się do pozytywnych doświadczeń innych użytkowników tego rodzaju rozwiązania i na tej podstawie przestawić największe zalety rozliczenia deklaracji przez internet.

Wygoda i komfort pracy

Jedną z najważniejszych cech pozytywnych rozliczenia PIT online, wskazywanych przez podatników, którzy skorzystali z takiego rodzaju rozliczenia, jest wygoda i komfort pracy. Po pierwsze w wymiarze technicznym – coraz więcej osób za standard uznaje pracę na komputerze i wypełnianie dokumentów ręcznie zaczyna być coraz mniej wygodne i typowe. Po drugie w rozumieniu możliwości nanoszenia zmian w dokumencie (poprawek), bez konieczności ponownego wypełniania formularza. Należy zwrócić uwagę, że na papierowym (tradycyjnym) druku podatkowym nie powinny znajdować się żadne poprawki czy skreślenia. Jeżeli podatnik chce coś zmienić, jeżeli się pomylił lub coś wpisał w nieprawidłowym miejscu – niestety z największym prawdopodobieństwem czeka go przepisywanie całego dokumentu od początku. W PIT online jest to łatwiejsze. Zmiany można wprowadzać aż do końca - przed wysłaniem dokumentu, i nie oznacza to pracy od początku.

Wsparcie i pomoc w aplikacji PIT

Ważnym elementem wskazywanym przez podatników rozliczających się PIT online jest możliwość skorzystania ze wsparcia i pomocy na każdym etapie pracy. W tym miejscu wskazywane jest wsparcie zarówno wprowadzone bezpośrednio do programu (np. przez dostawców oprogramowania, którzy tworząc aplikację już myślą o pomocy podatnikom) jak i zapewniane jako usługi dodatkowe przez profesjonalne podmioty tworzące aplikacje do PIT online. Wskazać można specjalne poradniki, dedykowane fora internetowe, pomoc online czy nawet specjalne infolinie dla użytkowników.

Możliwość bezpiecznej pracy zdalnej

Szczególnie w trakcie pandemii COVID-19 na znaczeniu zyskuje również argument dotyczący bezpieczeństwa w pracy zdalnej. Dzięki PIT online podatnicy mogą przygotować oraz wysłać (przez internet) swój formularz podatkowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności wizyty w urzędzie lub na poczcie. Co ważne praca może odbywać się z każdego miejsca na świecie (oraz o dowolnej godzinie).