Funkcjonalne tapety do salonu

Z pewnością tapety w salonie są o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem niż farba. Rzecz w tym, iż przy pomocy tapet bez trudu można przykryć wszelkie ubytki  i nierówności w ścianach. Wystarczy wybrać nieco grubszą tapetę, aby całkowicie zamaskować wszelkie niedoskonałości.

 

Wiele osób wskazuje na przewagę malowania, ze względu na możliwość czyszczenia ściany. Jednakże nowoczesne tapety do salonu również można myć. Warto w tym miejscu wspomnieć, jakiego typu tapety są dziś najpopularniejsze w salonach i nie tylko. Należy wymienić w tym miejscu tapety:

  • papierowe,

  • flizelinowe.

 

Papierowa tapeta do salonu

Tapeta papierowa jest stosunkowo słaba, gdyż dosyć łatwo się ściera i jest względnie cienka. Warto jednak zauważyć, że papierowe tapety do salonu mają różne grubości. Nie brakuje modeli, które z powodzeniem można wykorzystać do zamaskowania ubytków w ścianach. Ponadto, niektóre tapety papierowe można bez obaw czyścic z użyciem szmatki i wody.

Tapeta flizelinowa

Niewątpliwie, dla ceniących jakość, lepszym wyborem będą flizelinowe tapety do salonu. Cechuje je zmywalność oraz ogromna wytrzymałość. Zwykle nawet po kilku latach tapeta w salonie wygląda jak nowa. Warto również zauważyć, że tapety flizelinowe niezwykle łatwo umieszcza się na ścianie. Wystarczy posmarować ścianę klejem i przyłożyć tapetę w odpowiednim miejscu. Również zdejmowanie tapety nie jest trudnym zadaniem, gdyż wykonuje się je całkowicie na sucho.

Walory estetyczne

Wydaje się, że również w kwestii estetyki tapety do salonu wygrywają z farbami. Dzięki mnogości wzorów i rodzajów tapet można dziś udekorować pokój w dowolny sposób. Teoretycznie, farby również mają taką możliwość, w rzeczywistości jednak stworzenie pożądanego wzoru często jest wyjątkowo trudne. Realizacja ambitnych projektów okazuje się często kompletną klapą i wiąże się z koniecznością przemalowania lub zaklejenia ścian.

Rozwiązanie kompromisowe

Nie mogąc się zdecydować, czy lepsze do salonu będą farby, czy też tapety, warto połączyć oba te rozwiązania. Chodzi o to, aby część ścian pomalować, a resztę okleić tapetami. Efekt estetyczny może być zachwycający, o ile odpowiednio dopasuje się kolor farb i tapet. Nie bez znaczenia jest również ornamentyka.

Generalnie uważa się, że tapety do salonu występujące w sąsiedztwie pomalowanych ścian powinny być w lekkim kontraście wobec koloru farby. Nie warto jednak przesadzać, gdyż nietrudno przekroczyć granicę kiczu. Warto rozważyć wybór fototapet do salonu, które z pewnością urozmaicą wnętrze. Coraz więcej osób decyduje się także na tapety 3D do salonu. Niemniej jednak rozwiązanie to wskazane jest tylko w przypadku przestronnych pomieszczeń. W niewielkich salonach tapety 3D mogą wywołać uczucie przytłoczenia. Poza tym wpływają one na optyczne zmniejszenie pomieszczenia, co nie jest pożądane w przypadku i tak już niewielkich pokoi gościnnych.

Źródło artykułu i zdjęć: Tapety do salonu - InneTapety.pl