Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, która posiada nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również kieruje się dużą empatią, szacunkiem i zrozumieniem, co w takich sytuacjach jest niezwykle ważne.

Dlaczego dezynfekcję należy zlecić profesjonalnej firmie?

W przypadku, kiedy następuje zgon (niezależnie od przyczyny), jego następstwem jest proces rozkładu zwłok. Początkowo zachodzi on wewnątrz organizmu i nie jest widoczny dla otoczenia, jednak dość szybko zaczynają wytwarzać się substancje o silnym działaniu toksycznym, które mogą doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu osoby przebywającej w pobliżu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dodatkowo żadne domowe sposoby nie są w stanie skutecznie usunąć bakterii, wirusów, czy drobnoustrojów. Niebezpieczna jest również obecność płynów ustrojowych, czy krwi.

Wszystko to powinno skłonić do zatrudnienia profesjonalnej firmy zajmującej się dezynfekcją pomieszczeń po zgonie. Pracownicy mają odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie w profesjonalnym odkażaniu, ponadto działają zgodnie z przepisami BHP oraz sanepidu. Posiadają także prawidłowo dobrane zabezpieczenie w postaci kombinezonu i maski ochraniającej oczy i drogi oddechowe. Ich praktyka pozwoli na trafną ocenę stanu pomieszczenia i dobór odpowiednich środków i sprzętów niezbędnych w skutecznej dezynfekcji.

Warto także pamiętać, że profesjonalne sprzątanie to również utylizacja mebli czy przedmiotów skażonych, których procedura jest objęta odpowiednimi przepisami i nie wolno tego robić na „własną rękę”. Profesjonalne czyszczenie po zgonach umożliwi także dezynfekcję trudnodostępnych miejsc takich jak: zakamarki, szczeliny, czy przewody wentylacyjne.

sprzątanie

Jakim wyposażeniem dysponują profesjonalne firmy sprzątające po zmarłych oraz jakie metody stosują?

Zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej odkażanie i sprzątanie po zmarłych wymaga dużej wiedzy, doświadczenia, użycia specjalistycznego sprzętu oraz środków chemicznych, które posiadają odpowiednie atesty. To wszystko mają tylko wykwalifikowane firmy. Dodatkowo należy stosować się do przepisów BHP, a także posiadać odpowiednie szkolenia, dzięki którym możliwa jest skuteczna i bezpieczna dezynfekcja.

Profesjonalne odkażanie wymaga dokładnej analizy danego miejsca. Dobór sprzętu oraz najskuteczniejszych środków jest uzależniony od stadium rozkładu zwłok, skali zanieczyszczeń, czy ich stanu, dlatego nie należy zwlekać z zatrudnieniem fachowców. Stare i zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia i wymagają użycia większej ilości preparatów. W takich przypadkach stosuje się odplamiacze białkowe lub środki do trudnych zabrudzeń. Dodatkowo postępujący rozkład zwłok może skutkować namnożeniem insektów.

Odkażanie powierzchni wykonywane jest ozonem, chlorkami bezankoniowymi, czy podchlorynem. Proces ozonowania odbywa się natomiast za pomocą generatora przemysłowego DS-46-RHR. To jedno z najlepszych i najbardziej skutecznych urządzeń dostępnych na rynku. Zabieg ten jest gwarancją na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów i trupiego zapachu, który zwykle jest bardzo trudny w eliminacji.

Dobór odpowiedniej metody jest uzależniony od indywidualnego przypadku. Pracownicy profesjonalnej firmy najczęściej decydują się na metody:

  • zamgławiania Airfogiem ULV,
  • mikrodyfuzji,
  • aktywnej suchej mgły,
  • suchego lodu.

Gwarantują one bezpieczne i przede wszystkim skuteczne odkażenie całej powierzchni, pozwalające na jej ponowne użytkowanie nawet po 12 godzinach od zakończonych prac.

Od czego zależy koszt sprzątania mieszkania po zgonach?

Jedną z najgorszych decyzji, jaką można podjąć to próba samodzielnego posprzątania mieszkania w celu uniknięcia dodatkowych kosztów. Jest to skrajnie niebezpieczne, ponieważ po pierwsze może prowadzić do zatrucia organizmu, a po drugie bez użycia odpowiedniego sprzętu i środków chemicznych nikt nie będzie w stanie precyzyjnie oczyścić danej powierzchni tak, aby nie stanowiła ona zagrożenia.

sprzątanie

Standardowa procedura dezynfekcji powierzchni po zmarłym jest praktycznie taka sama. Jednak w przypadku samobójstw, czy zabójstw powstaje znacznie więcej zanieczyszczeń, które wiążą się z koniecznością użycia większej ilości środków. Przy tego rodzaju śmierci rozprysk krwi może mieć duży zasięg, dlatego niezbędne będzie dokładne oczyszczenie ścian, sufitów, czy podłóg co przekłada się na wzrost kosztów. Nie ma jednej określonej kwoty, jaką zapłaci zleceniodawca, wszystko uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Na wysokość wyceny składa się:

  • wielkość powierzchni,
  • ilość pomieszczeń,
  • przyczyna śmierci,
  • skala zabrudzeń,
  • stan rozkładu zwłok,
  • zakres zanieczyszczeń.

Dodatkowo firmy utylizują śmieci, wyposażenie wielkogabarytowe czy sprzęty, które są skażone, a to również wlicza się w cenę. Część przedmiotów, które po odpowiednim oczyszczeniu mogą nadawać się do użytku, (na prośbę zleceniodawcy) można uratować, co również wpływa na kwotę końcową usługi.

Wybierając firmę, warto być czujnym, ponieważ część z nich oferuje kompleksowe sprzątanie po zmarłych, w wydawać by się mogło bardzo korzystnych cenach. Niestety taka praktyka wiąże się z brakiem odpowiedniego sprzętu oraz zastosowaniem słabych jakościowo środków chemicznych, co w konsekwencji przełoży się na nieskuteczną dezynfekcję i narazi zleceniodawcę na dodatkowe koszty. W sytuacji, kiedy mieszkanie było ubezpieczone, można ubiegać się o zwrot kosztów od ubezpieczyciela. W tym celu firma sprzątająca wystawi potrzebne zaświadczenia i dokumenty.

Skuteczna i bezpieczna dezynfekcja mieszkania po zmarłym jest możliwa tylko w przypadku zatrudnienia profesjonalnej firmy. Działania podejmowane na własną rękę nie tylko będą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia, ale również z pewnością okażą się niewystarczające. 

Dowiedz się o tym więcej kontaktując się z firmą Vector:

WWW: https://vector-uslugi.pl/
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Telefon: 725 392 578