Sprawdźmy, jakimi zaletami i wadami charakteryzuje się dom podpiwniczony.

Na naszej stronie znajdziecie Państwo liczne projekty domów z piwnicą i garażem. Szeroka oferta różnych propozycji otwiera możliwość budowy idealnego lokum, które odpowie na potrzeby wszystkich mieszkańców. Piwnica w domu nie musi być bardzo drogim rozwiązaniem, szczególnie gdy wdrożone zostaje ono na działce o odpowiednich parametrach. Natomiast sam dom z podpiwniczeniem niczym nie ustępuje w kontekście designu i stylistyki w stosunku do popularnych ostatnio domów bez podpiwniczenia. Bardzo ciekawym, ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem są również nowoczesne projekty domów energooszczędnych, które spełniają normę WT 2021.

Dom z piwnicą – kiedy będzie ciekawym rozwiązaniem?

Projekty domów parterowych z podpiwniczeniem stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie w sytuacji, gdy nasza inwestycja przewiduje dodatkowy koszt związany z budową piwnicy. Projekt domu podpiwniczonego to opcja dla osób, które mogą pozwolić sobie na nieco wyższy wydatek, dysponują działką, na której możliwa jest taka budowa, a także, którym zależy na tym, by ich dom wyposażony został w najlepsze rozwiązania. Dom z podpiwniczeniem może być bardzo wygodnym miejscem do życia, szczególnie jeśli mamy pomysł na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni pod ziemią. Aktualnie piwnice mogą być stosowane praktycznie w dowolnych konstrukcjach, dostępne są nawet domy parterowe z piwnicą, choć tego typu rozwiązania nie cieszą się aż takim zainteresowaniem. Zazwyczaj piwnica znajduje swoje zastosowanie w przypadku konstrukcji wielokondygnacyjnych.

dom

Jeśli interesuje Państwa nowoczesna piwnica w budynku dostosowanym do aktualnych trendów, zapraszamy do zapoznania się z projektami domów nowoczesnych.

Czy piwnica w domu zwiększa funkcjonalność?

Projekt domu z piwnicą tworzony jest często z zamysłem stworzenia przestrzeni o maksymalnej funkcjonalności. Zasadniczo piwnica w domu pozwala na zwiększenie funkcjonalności – w końcu to dodatkowa, niemieszkalna część, która nadaje się do wykorzystania na wiele sposobów. Sama funkcjonalność zdefiniowana jest jednak tym, jak dobrze zagospodarujemy dom z piwnicą. W piwnicy może znaleźć się praktycznie wszystko. Jeśli jednak chodzi o zastosowania powiązane z funkcjonalnością, w piwnicy może znaleźć się pralnia, infrastruktura grzewcza, a także inne sprzęty związane z obsługą naszego domu. W dolnej kondygnacji można również zaaranżować garaż.

Pamiętajmy jednak, że dom z piwnicą oferuje nam nie tylko przestrzeń stworzoną z myślą o zagospodarowaniu go w celach użytkowych związanych z infrastrukturą. Może to być także przestrzeń rozrywkowa, warsztat, kino, czy pracownia. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także basen, sauna lub spa w piwnicy. Odpowiedni projekt piwnicy może zawierać także tego typu rozwiązania. Oczywiście w takiej sytuacji mamy do czynienia ze sporym kosztem budowy domu.

Jeśli zdecydujemy się na wejście do piwnicy z zewnątrz domu, możliwe jest nadanie tej przestrzeni jeszcze ciekawszego charakteru. W letnie miesiące, gdy temperatura powietrza jest wysoka, zamiast spędzać czas w klimatyzowanych pomieszczeniach nad piwnicą, możemy zdecydować się na przeniesienie naszych społecznych aktywności pod ziemię. Projekt domu podpiwniczonego może przewidywać naprawdę sporo miejsca na kino domowe, czy pokój z bilardem. To jednak jedynie propozycje. Coraz częściej w piwnicach znajduje się także siłownia. Ograniczeniem funkcjonalności piwnicy jest więc w zasadzie nasza pomysłowość i środki. Dlatego warto mieć tego typu przestrzeń w naszym budynku. Szczególnie, że projekty domów z piwnicą nie są aktualnie o wiele droższe od projektów pozbawionych takiego rozwiązania. Problemem może być jednak wyższy koszt budowy. Choć i to ma swoje uzasadnienie, o czym jeszcze powiemy więcej. Dom z piwnicą daje szansę na tańszą eksploatację.

Więcej informacji na temat zwiększenia funkcjonalności piwnicy mogą znaleźć Państwo w artykule „Jak zagospodarować piwnicę w domu? – warsztat, pralnia, a może domowa siłownia?”.

Projekt domu z piwnicą – analiza kosztów budowy

Koszt budowy piwnicy zależy od wielu czynników. W przypadku standardowych konstrukcji np. projektu domu z piwnicą do 100 m2 możemy spodziewać się dodatkowej kwoty w wysokości nawet 1/3 ceny całej budowy. Konstrukcja piwnicy wymaga postawienia głębokich fundamentów i zastosowania odpowiedniej izolacji. Poza tym parter musi zostać ulokowany na standardowej podstawie, takiej samej jak piętro – a do tego konieczne jest zastosowanie dodatkowych materiałów. Dom z piwnicą jest więc znacznie droższy, a im jest on większy, tym koszt piwnicy również. Nie oznacza to jednak, że nie ma sensu decydować się na tego typu rozwiązanie.

Z kolei dom częściowo podpiwniczony to szansa na ograniczenie części kosztów, jednak w praktyce rzadko kiedy tego typu konstrukcje są rozważane. Wynika to z kilku kwestii – przede wszystkim taka zabudowa wymaga postawienia schodkowych fundamentów, których koszt wykonania jest dosyć wysoki. Dom z podpiwniczeniem częściowym narażony jest na nieprawidłowe rozłożenie masy na fundamentach (pochylenie w jedną stronę), co z kolei zagraża całej konstrukcji. W takiej sytuacji musimy liczyć się z jeszcze poważniejszymi kosztami.

Jeśli chcą Państwo zdecydować się na domy z piwnicą tanie w budowie, polecamy projekty domów tanich w budowie.

dom

Koszty budowy a utrzymania domów podpiwniczonych

Projekty domów z podpiwniczeniem cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko z powodu świetnej funkcjonalności. Tego typu rozwiązanie sprzyja ograniczaniu kosztów eksploatacji budynku. Taka inwestycja ma więc uzasadnienie również na płaszczyźnie ekonomicznej. To dodatkowa kondygnacja izolująca parter od ziemi. Koszty ogrzewania domu z piwnicą mogą więc znacznie się obniżyć. Natomiast koszty oziębienia domu za pomocą klimatyzacji latem zdecydowanie spadają – w piwnicy jest znacznie zimniej niż na parterze, a przestrzeń ta nie wymaga dodatkowej klimatyzacji, by oferować korzystne warunki do funkcjonowania. W temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza – bo taka najczęściej jest w piwnicy, możemy znaleźć ukojenie i chwilę wytchnienia od upałów. Oczywiście możemy zaoszczędzić też na klimatyzacji, która zużywa prąd i wymaga systematycznych przeglądów.

Kluczowym problemem wciąż jest jednak koszt budowy piwnicy. Nawet gdy uwzględnimy korzyści finansowe, które wynikają z takiego rozwiązania, musimy wziąć pod uwagę nawet 30% wyższy koszt budowy. Zważając na aktualne ceny materiałów i robocizny ciężko jest więc myśleć o piwnicy jako o rozwiązaniu atrakcyjnym finansowym. Dlatego, zamiast skupiać się na korzyściach ekonomicznych, lepiej rozpatrywać piwnicę jako praktyczny i zdecydowanie pożądany dodatek. Projekty domów parterowych z piwnicą to rozwiązanie dla osób dysponujących odpowiednim zapleczem finansowym, które pozwala na pewną dozę wygody w codziennym życiu.

W urządzaniu piwnicy bardzo przydatny może okazać się artykuł „Domowa spiżarnia – gdzie zaplanować i jak urządzić spiżarnię?

Jaka działka będzie idealna dla domów podpiwniczonych?

Idealna działka dla domów podpiwniczonych to ta, która znajduje się na stosunkowo suchej, nienarażonej na wpływ wilgoci glebie. Musi to być miejsce, na którym nie występuje dużo formacji skalnych i innych utrudnień na nieco większej głębokości. Wysokość piwnicy to w końcu ponad dwa metry. Należy przede wszystkim unikać działek o wysokim poziomie wód gruntowych. Nawet nisko zabudowana piwniczka może być wówczas sporym problemem. Jeśli natomiast chodzi o wielkość działki, domy z piwnicą można umieścić zarówno na większych, jak i mniejszych terenach. Doskonale sprawdzą się tutaj także projekty domów na wąską działkę.

dom

Piwnica w domu jednorodzinnym: zalety i wady kondygnacji podziemnej

Istnieje wiele powodów, dla których warto postawić na podpiwniczenie. Wizja własnego spa lub sauny w piwnicy może być bardzo kusząca. Bez perspektywy wyższych kosztów, piwnica nie ma zbyt wielu wad. Oczywiście, jest to przestrzeń narażona na zalanie, jednak odpowiednia izolacja może uchronić nas przed stratami. Projekty domów z piwnicą bez garażu dają szansę na bardzo skuteczne ogrodzenie tej przestrzeni od czynników zewnętrznych. Natomiast projekty domów z piwnicą z garażem to szansa na poprawienie walorów naszej działki – szczególnie gdy jej przestrzeń nie jest zbyt duża.

Zachęcamy do zapoznania się z projektami domów parterowych na stronie, wśród propozycji nie brakuje także projektów domów parterowych z podpiwniczeniem.

Atuty domu z piwnicą – piwnica jako pomieszczenie użytkowe

Projekty domów parterowych z piwnicą traktują podziemną kondygnację na wiele sposobów – jako miejsce o walorach użytkowych, społecznych, czy sprzyjających rozwijaniu własnych pasji. Jednak zdecydowanie warto spoglądać na tę przestrzeń jako alternatywę dla innych pomieszczeń użytkowych. To tu może zostać umieszczony piec, garaż i wiele elementów infrastruktury, które w innej sytuacji zajmowałyby miejsce na parterze. Oczywiście można wybierać projekty domów podpiwniczonych z poddaszem – wówczas przestrzeni na infrastrukturę mamy naprawdę sporo.

Czy warto zbudować dom z garażem w piwnicy? Projekty domów z piwnicą i garażem dwustanowiskowym lub jednostanowiskowym są ciekawą propozycją. Ponadto, poza pełnieniem funkcji użytkowej, piwnica może stać się również centrum rozrywki naszego domu. Pamiętajmy także, że projekt domu z podpiwniczeniem nie wyklucza wykorzystania w celach użytkowych także poddasza. Projekty domów podpiwniczonych z poddaszem znajdziecie Państwo wśród licznych projektów domów z poddaszem użytkowym.

dom

Projekt domu z podpiwniczeniem jakie warunki muszą być na działce?

Projekt domu podpiwniczonego wymaga posiadania działki, na której możliwe jest stworzenie dogodnej izolacji od wilgoci. Najlepiej ulokować tego typu konstrukcje na stosunkowo suchej glebie. Przed przystąpieniem do realizacji budowy domu z piwnicą, warto przeanalizować, czy warunki glebowe sprzyjają tego typu rozwiązaniom. Nie tylko zbyt wilgotna ziemia może stanowić wyzwanie. W warunkach skalistych podpiwniczenie wymaga bardzo drogich prac budowlanych. Przed postawieniem fundamentów konieczne będzie nie tylko pozbycie się ziemi, lecz także może okazać się konieczne wiercenie w bardzo twardym podłożu. Koszt budowy piwnicy w takiej sytuacji zdecydowanie wzrasta.

Na co zwrócić uwagę przy budowie piwnicy?

W artykule tym omawialiśmy większość aspektów związanych z budową piwnicy. Dom z piwnicą wymaga odpowiednich zasobów – mowa tu zarówno o zapleczu finansowym, odpowiedniej działce, jak i wizji zagospodarowania tej przestrzeni. Liczy się odpowiednio dobrany projekt domu z piwnicą i opcjonalnym garażem. Jeśli interesują Państwa kwestie, które nie zostały tu poruszone, warto zapoznać się z artykułem „Dom z piwnicą czy bez? Kiedy opłaca się budowa domu podpiwniczonego?”. Zawartych jest tam jeszcze więcej praktycznych informacji na temat budowy domu wyposażonego w dodatkową podziemną kondygnację.

Projekty domów z piwnicą z oferty pracowni Domowe Klimaty

Projekt domu z podpiwniczeniem stanowią pewien wycinek projektów na naszej stronie. Dostępne propozycje zostały zaprojektowane z myślą o nowoczesnych standardach estetycznych. Elewacja domu z piwnicą może cieszyć ciekawym designem i schludnym charakterem. Polecane przez nas projekty to m.in.: Dom na Stoku 8, Leon G i As III P.