Jeszcze do niedawna budowa domu, który praktycznie sam zaopatruje się w energię, była uznawana za fanaberię inwestorów. Dziś powoli staje się standardem, naprzeciw któremu wychodzą producenci nowoczesnych materiałów budowlanych oraz stolarki drzwiowej i okiennej nowej generacji. Tak powstały okna energooszczędne, stworzone z myślą o minimalizowaniu strat ciepła.

Moda ma to do siebie, że często przemija. Jednak o przemijaniu z pewnością nie może być mowy w przypadku domów energooszczędnych oraz pasywnych. Uwzględniając rosnącą świadomość ekologiczną inwestorów, potrzebę kompleksowej ochrony środowiska oraz wymagania nowoczesnego rynku budowlanego możemy być pewni, że przyszłość budownictwa jednorodzinnego należy do domów pasywnych.

Nowoczesność w modzie i… zgodzie z wymaganiami

Od niemal dekady moda na nowoczesną architekturę zmienia obraz polskich miast i miasteczek. Klasyczne domy ze spadzistym dachem i wieloma ozdobnikami w postaci wykuszy, lukarn czy balkonów, ustępują pola zwartym i geometrycznym bryłom budynków, które zwykle pokryte są płaskim dachem. Taka forma idealnie wpisuje się w obowiązujące trendy, ale i sprzyja systematycznie zaostrzającym się wymaganiom dotyczącym energooszczędności.Zapis dotyczący okien mówi, że współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m2K, a to wartości o 0,2 W/m2K niższe niż do tej pory. W prostej bryle dużo łatwiej jest bowiem wyeliminować mostki termiczne oraz zachować ciągłość izolacji i szczelność powłoki zewnętrznej budynku. Z pomocą architekturze przychodzą także nowoczesne materiały budowlane oraz duże, szczelne energooszczędne okna, których parametry techniczne są nieporównywalne do stolarki okiennej oferowanej jeszcze kilka lat temu.

Okna w domu pasywnym lub energooszczędnym

Życie w duchu EKO, a co za tym idzie i energooszczędności, kompletnie zmieniło podejście do projektowania domów jednorodzinnych. Nadrzędnym celem stało się maksymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej i to tej idei podporządkowujemy cały układ architektoniczny wewnątrz budynku. Kuchnię z jadalnią oraz przestronny salon, w których spędzamy większość dnia, lokujemy od strony południowej, stosując jak największe przeszklenia. I choć może to dziwić – w końcu jeszcze do niedawna okna były uznawane za jedno z głównych źródeł strat ciepła, to parametry izolacyjne oraz użytkowe innowacyjnych okien energooszczędnych nie pozostawiają w tej kwestii wątpliwości. Dziś dzięki dobrze zaprojektowanym oknom możemy liczyć na zyski cieplne z promieni słonecznych, które padają bezpośrednio na szybę. A to, wraz z parametrem izolacyjności i ochroną przed utratą ciepła z wnętrza budynku, tworzy kombinację zarezerwowaną jedynie dla okien nowej generacji.

Okna energooszczędne z najlepszym pakietem szybowym

Okna energooszczędne Reveal to jedna z najnowszych propozycji firmy OknoPlus, zaprojektowana na nowatorskim systemie aluminiowym So Easy. Wyróżnia się doskonałym minimalistycznym wzornictwem, w którym elementy techniczne odpowiadające za maksymalny komfort użytkowania zostały ukryte, a detale pozostające na widoku zaprojektowano z najwyższą starannością. Co ważne, w parze z perfekcyjnym designem otrzymujemy parametry techniczne dostosowane do najbardziej wymagających warunków dotyczących energooszczędności.

Okna energooszczędne Reveal wyposażone są w pakiet 3-szybowy ECLAZ. To połączenie, które gwarantuje zarazem doskonały efekt wizualny i energetyczny. Zwiększona przezierność szkła firmy Saint-Gobain pozwala jeszcze lepiej doświetlić pomieszczenia, a parametry termiczne szyby gwarantują oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Ta propozycja to nie tylko więcej naturalnego światła w domu (współczynnik przenikania światła 77%), ale i lepsza wydajność energetyczna – aż o 20% w porównaniu z najlepszymi oknami dostępnymi obecnie na rynku. Wartość przenikania ciepła samej szyby to Ug = 0,5 W/m2K (okna Uw = 0,7 W/m2K), a współczynnik przepuszczalności energii kształtuje się w tym przypadku na poziomie g = 60%. Wszystko to sprawia, że Reveal są wprost stworzone do domów pasywnych.

Domy energooszczędne i pasywne zapewniają mieszkańcom wysoki komfort życia, jednocześnie dbając o niskie rachunki za ogrzewanie, a w efekcie także środowisko naturalne. To moda, która z pewnością nie przeminie.