Jeżeli ocieplasz się przy pomocy węgla, ekogroszku lub innego surowca tego typu, a dodatkowo pobierasz prąd od publicznego dostawcy – możesz być zszokowany ich ostatecznym kosztem. Z tego względu ciekawą opcją jest inwestycja w innowacyjne, alternatywne źródła zasilania jak fotowoltaika i pompa ciepła. W jaki sposób mogą one na siebie oddziaływać? Co powinieneś wiedzieć, przygotowując instalację paneli solarnych do obsługi pompy?

Ekologiczne domy to nie tylko korzyść dla Twojego portfela, ale też środowiska i zdrowia Twojej rodziny. Fotowoltaika i pompy ciepła to bezemisyjne źródła energii i ciepła, które pozwalają skutecznie wykorzystać dostępne wokół źródła, takie jak powietrze czy słońce.

Dlaczego fotowoltaika jest świetnym narzędziem do współpracy z pompą ciepła?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest pompa ciepła. To urządzenie, które wyłapuje niewykorzystaną energię cieplną z ziemi, ścian budynku oraz powietrza. W ten sposób jest w stanie wygenerować odpowiednią temperaturę, oddając ją do Twoich potrzeb. Jedynym, koniecznym do działania pompy ciepła surowcem jest prąd. Zasilanie urządzenia również może mieć jednak również ekologiczne i tanie źródło.

Fotowoltaika do pompy to praktycznie bezkosztowe źródło energii cieplnej w Twoim domu. Panele słoneczne produkują prąd, który będzie służył do zasilenia mechanicznych podzespołów pompy. Co ważne, na tego typu rozwiązanie możesz dostać dodatkowe dofinansowanie, co jeszcze bardziej zwiększa opłacalność całej inwestycji.

panel

Pamiętaj, że koszt instalacji fotowoltaiki i pompy ciepła jest tylko pozornie wysoki. Biorąc pod uwagę brak późniejszych kosztów eksploatacyjnych, system powinien spłacić się z nawiązką w ciągu kilku lat.

Jaką fotowoltaikę powinieneś wybrać do pompy w domu jednorodzinnym?

Żeby jednak działanie pompy było efektywne, konieczna jest instalacja fotowoltaiki o odpowiedniej mocy. Specjaliści wskazują, że na jedno tego typu urządzenie grzewcze o standardowej mocy około 5,5 – 6 kW powinno przypadać 10 paneli solarnych o łącznej mocy 3 kWp (300 Wp każdy). Im większa pompa tym więcej paneli musisz zainstalować.

Przyjmuje się, że na 1kW mocy pompy ciepła powinno przygotować się instalację fotowoltaiczną osiągającą około 0,8kWp. Bierz jednak pod uwagę odpowiednią rezerwę energii elektrycznej, a także zapotrzebowanie na nią przez inne urządzenia w domu. Przed instalacją i wyborem paneli najlepiej skonsultuj się więc z fachowcami w tej dziedzinie i określ dokładnie swoje potrzeby.

Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna pod pompy ciepła powinna być poprowadzona przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami, które sprawdzą działanie całego systemu i zapewnią Ci jego skuteczność na długie lata.

więcej na stronie Ergo-Term