W okresie szkolnym centralnym punktem pokoju staje się właśnie biurko. Odrabianie lekcji musi odbywać się w komfortowym miejscu. Jak znaleźć biurko dostosowane do potrzeb nastolatka?

Praktyczny wymiar biurka czy estetyka? Co ważniejsze?

Wiek nastoletni wiąże się z wieloma zmianami. Młodzi ludzie stają się coraz bardziej niezależni i potrzebna jest im ich własna przestrzeń urządzona zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Nie można jednak zapominać, że w tym wieku wybory nie zawsze są trafne, dlatego wybór biurka powinni zatwierdzić rodzice. Najlepiej, jeżeli wspólnie zostanie omówione, jakie biurka młodzieżowe mogą być brane pod uwagę. Estetyka całej aranżacji pokoju jest ważna, ponieważ nastolatek spędza tutaj sporo czasu, ucząc się, relaksując i przyjmując kolegów oraz koleżanki. Biurko nie może być wybierane wyłącznie pod kątem wizualnym – niezwykle istotne są jego aspekty funkcjonalne. Dlatego rodzice będą najlepszymi doradcami, aby skutecznie połączyć estetykę z praktycznym wymiarem umeblowania. Warto pamiętać, że intensywne kolory mogą rozpraszać i nadmiernie pobudzać, dlatego polecane jest biurko młodzieżowe białe. Za to w kwestii dodatków można pofolgować nastolatkom. Jeżeli kolor biały nie pasuje, można postawić na wariant w kolorze czarnym lub o naturalnym odcieniu drewna.

 

Dlaczego wysokość biurka ma znaczenie? 

Biurko młodzieżowe jest miejscem pracy nastolatka, dlatego jego konstrukcja musi być wytrzymała i stabilna. Nastolatek kładzie na nim nie tylko zeszyty i książki, ale również sprzęt. Na biurku stoi przede wszystkim komputer, a dodatkowo użytkowana może być np. drukarka. Jakość mebla musi być na najwyższym poziomie. Istotna jest odporność na zarysowania i odpryski. Intensywne użytkowanie wymaga solidności materiału. Biurko nie spełni jednak swojego zadania, jeżeli nie zostanie dostosowane do wzrostu nastolatka. Prawidłowa postawa podczas siedzenia chroni przed bólami i zwyrodnieniami kręgosłupa, a także pomaga zachować prawidłowe krążenie krwi. Warto rozejrzeć się wśród asortymentu na stronie Pinio, ponieważ przedstawione modele są zaprojektowane właśnie z myślą o dorastających ludziach. Podczas spędzania czasu przy biurku nastolatek powinien mieć proste plecy, a nogi w pełni oparte o podłogę. Ręce powinny być oparte na blacie. Aby przekonać się, czy biurko oraz krzesło lub fotel są prawidłowo dobrane, należy sprawdzić, czy u siedzącego nastolatka są kąty proste pomiędzy ramieniem i przedramieniem oraz podudziem i łydką.

 

Wielkość blatu – czy może być dowolna?

Mogłoby się wydawać, że im szersze biurko dla nastolatków, tym lepiej. Tymczasem szerokość blatu powinna być taka, aby po rzeczy znajdujące się na jego końcu można było bez problemu sięgnąć. Jeżeli trzeba się podnieść z fotela, żeby coś zabrać z biurka, wówczas nie jest to komfortowe rozwiązanie.