Tak zwane europalety to najczęściej wybierany rodzaj palet nie tylko na polskim rynku, ale właściwie na całym świecie. Dzięki temu, że są zunifikowane, mogą służyć w wymianie międzynarodowej. Gdzie się je wykorzystuje?

Transport

Europalety od samego początku swojego istnienia były wykorzystywane w transporcie. W tym momencie odbywa się to jednak na jeszcze bardziej szeroką skalę. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim tym, że mają standardowy rozmiar. Każda jedna paleta Euro posiada 1200 mm długości i 800 mm szerokości. Do tego jest wysoka na 144 mm. Oprócz zunifikowanego rozmiaru, wszystkie europalety posiadają taki sam odstęp między dolnymi belkami, co również ma ogromny wpływ na wygodę transportu.

Uniwersalny rozmiar sprawia, że palety tego typu świetnie mieszczą się w tirach i mniejszych samochodach dostawczych. Można je swobodnie ułożyć, wykorzystując maksimum miejsca. To bardzo ważne zarówno pod kątem logistyki, jak i minimalizacji kosztów. Większa liczba palet w jednym transporcie oznacza ich mniejszą liczbę, a to pozwala ograniczyć koszty związane z utrzymaniem pracowników i pojazdów.

Magazynowanie

Obecnie europalety równie często jak w transporcie wykorzystuje się w magazynowaniu. To również ma związek z tym, że mają uniwersalny rozmiar, natomiast w tym przypadku ma to nie tylko znaczenie jeśli chodzi o maksymalizację miejsca, ale i ich swobodną wymianę. Tak jak i w transporcie, zastosowanie europalet w magazynowaniu pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca. To ponownie pozwala ograniczyć też koszty, a w dodatku zapewnia dużo większą wygodę podczas przemieszczania się po magazynie.

Niezwykle istotną kwestią, o ile nie najważniejszą, jest to, że palety Euro można wymieniać, a więc przy dostawie jakichś materiałów czy produktów, magazynierzy nie muszą ich przenosić na własne palety tak, żeby oddać te, które do nich przyjechały. Wystarczy, że oddadzą dostawcy takie, które mają aktualnie już wolne. To znacznie usprawnia pracę i pozwala uniknąć dodatkowego zajęcia.

palety euro

Właściwie w każdej branży

Jeśli chodzi o branże, palety Euro znajdują zastosowanie właściwie w każdej. Od przemysłowej, przez budowlaną, motoryzacyjną i chemiczną, aż po farmaceutyczną oraz spożywczą. To właśnie z tego względu na swojej drodze spotykamy je cały czas, nawet jeśli nie pracujemy w transporcie czy w magazynie. Wystarczy, że wybierzemy się na zakupy. Produkty sprzedawane w sklepach bardzo często nie leżą na pólkach, a właśnie na europaletach. Zwłaszcza jeśli mają spore gabaryty. Zdarza się też, że palety wraz z towarem stoją między sklepowymi półkami i czekają na rozpakowanie.

Z europaletami możemy mieć do czynienia również przy różnego rodzaju budowach. Bardzo często przyjeżdżają na nich cementowe bloczki, a także inne materiały budowlane. Wszystko ze względu na to, że mają bardzo dużą ładowność i są wytrzymałe.

Zapraszamy do kontaktu - Polskie Opakowania