Wynika to z wielu korzyści, takich jak niewielka cena oraz łatwość obsługi i instalacji. Zobacz, jakie możesz spotkać rodzaje grzejników elektrycznych.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Elektryczne grzejniki to popularna forma ogrzewania wnętrz, mająca wielu zwolenników. Może przybrać różną formę, a każda z nich ma swoje zalety i nadaje się do odmiennych warunków. Wszystkie mają na celu jedno: zapewnić przyjemne ciepło podczas zimnych miesięcy jesienią i zimą.

Po pierwsze, aby skorzystać z ogrzewania elektrycznego, nie trzeba wykonywać remontu domu czy mieszkania. Sam montaż jest stosunkowo łatwy i nie zajmuje dużo czasu. Właśnie dlatego często grzejniki elektryczne zastępują instalowanie kosztownej i wymagającej instalacji centralnego ogrzewania. Dodatkowym plusem jest też to, że mały grzejnik elektryczny może z powodzeniem służyć jako ogrzewanie uzupełniające klasyczną instalację grzewczą.

Do zalet tego rodzaju ogrzewania trzeba zaliczyć wygodę i łatwość użytkowania. Większość grzejników elektrycznych umożliwia wybór siły grzania, można je też swobodnie zaprogramować (np. tak, aby włączyły się lub wyłączyły wtedy, gdy chcemy).

Do listy korzyści zaliczyć trzeba również możliwość swobodnego dopasowania grzejników elektrycznych do potrzeb i warunków użytkownika. Grzejnik elektryczny można umieścić w dowolnym pomieszczeniu, przenosić lub zainstalować tak, by nie rzucał się w oczy (np. w salonie).

Grzejniki przenośne

Mini grzejnik przenośny to poręczne urządzenie, które nie dość, że zajmuje bardzo mało miejsca, to w dodatku zużywa niewiele energii i zapewnia optymalną wydajność. Taki przenośny grzejnik umożliwia ogrzanie pomieszczenia maksymalnej powierzchni 23 m kw.

Mały grzejnik elektryczny znany również jako Handy albo Fast Heater doskonale nadaje się do mieszkania, jak też do biura, domku letniskowego czy na kemping. Urządzenie pracuje bardzo cicho, więc nie zakłóca snu, pracy czy innych czynności. Wbudowany wiatrak szybko rozprowadza ciepło w pomieszczeniu – wystarczy podłączyć grzejnik do kontaktu, aby już po kilku chwilach cieszyć się wyższą temperaturą. Mini grzejniki elektryczne występują pod różną nazwą (na przykład Fast Heater), a opinie na ich temat są zgodne – użytkownicy je uwielbiają.

Grzejniki konwektorowe

Najczęściej można spotkać grzejniki, które działają wykorzystując tzw. wymuszony obieg powietrza – czyli grzejniki konwektorowe. Dzięki wbudowanemu wentylatorowi generowane przez nie ciepło w szybkim tempie jest rozprowadzana w całym pomieszczeniu. Grzejniki konwektorowe szybko się nagrzewają (po uruchomieniu grzejnika nie trzeba długo czekać), są wyposażone w termostat oraz pozwalają na regulację mocy ogrzewania.

Płyty grzejne

Oprócz przenośnych grzejników typu handy lub grzejników konwektorowych, możesz znaleźć płyty grzejne. Działają na zasadzie promieniowania (w ten sposób oddają ciepło). Przeważnie wykonane są ze stali, osiągając temperaturę ok. 180°C.

Grzejniki olejowe

Jeszcze innym rodzajem grzejników elektrycznych są grzejniki olejowe. Mają wbudowaną grzałkę, która podgrzewa olej, a ciepło zostaje jednolicie rozprowadzone w pomieszczeniu dzięki specjalnej budowie ścianek grzejnika. Minusem jest to, że nagrzewanie trwa stosunkowo długo, jednak po wyłączeniu grzejnik stygnie powoli.