Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, jakimi warto się kierować przy zakupie grzejnika, tak by był użyteczny i ozdabiał pomieszczenie.

Najczęściej spotykane rodzaje grzejników

Wraz z rozwojem technologii producenci przygotowali kilka wariantów popularnych grzejników, są to głównie:

·       Grzejniki członowe - nagrzewają się długo, ale w związku z tym przez dłuższy okres oddają ciepło. Obecnie istnieje wiele modeli grzejników członowych i odpowiednio dopasowane świetnie sprawdzą się w wielu stylach.

·       Grzejniki konwektorowe to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie możliwość zmian aranżacji, zazwyczaj można zmienić miejsce ich położenia. Są wykonane z lekkich materiałów. Często są wykorzystywane w sytuacjach awaryjnych bądź jako opcja dogrzania pomieszczenia.

·       Grzejniki aluminiowe to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań, szybko się nagrzewają i są odporne na korozję. Występują także w modelach dekoracyjnych.

·       Grzejniki płytowe - wyróżniają się wysoką wydajnością i ciekawym designem. Bardzo szybko oddają ciepło do otoczenia.

Poza walorami technicznymi producenci mają pole do popisu w tworzeniu nowych wzorów grzejników.

(Zobacz sprawdzone modele grzejników https://domar.pl/kategorie/kominki-grzejniki/)

Elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika

Jakość wykonania - warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonany jest grzejnik. Największą dostępnością cieszą się grzejniki stalowe, mogą posiadać wysoką wydajność, jednak należy uważać, aby nie były narażone na korozję. Grzejniki aluminiowe są lekkie i łatwo je dopasować do obecnych kotłów. Za najbardziej wytrzymałe uważa się grzejniki żeliwne.

Wydajność - to bardzo ważny aspekt, który należy zweryfikować przed zakupem. Moc grzejnika musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Zdarza się, że już podczas projektowania domu ustala się minimalną wydajność grzejników.

Wymiary - w sklepach można spotkać wiele wariantów grzejników, występują w różnych szerokościach i długościach.

Wygląd - pomysły producentów potrafią zadowolić nawet bardzo wymagające osoby. Grzejniki można zakupić zarówno w tradycyjnych modelach, jak i bardzo nowoczesnych wzorach.

Grzejnik pokojowy może być elementem wystroju

Podczas planowania budowy lub remontu pomieszczeń, koniecznie należy zwrócić uwagę na odpowiedni typ grzejnika. Wygląd grzejnika powinien być dopasowany do stylistyki pomieszczenia. Zdarza się, że właściciele mieszkań chcą zakamuflować grzejnik, jest to jednak dość czasochłonne. Na rynku można znaleźć przeróżne modele grzejników. Z pewnością uda się znaleźć rozwiązanie zarówno do tradycyjnych, jak i bardzo nowoczesnych wnętrz. Grzejniki w wielu przypadkach mają nadawany delikatny, minimalistyczny wzór, do tego stopnia, że nie przypominają swojego tradycyjnego kształtu. W bardziej odważnych aranżacjach wyjątkowo dobrze odnajdują się grzejniki żeliwne, z którymi można stworzyć idealny klimat w pomieszczeniu. Wielu posiadaczy grzejników żeliwnych decyduje się na ich renowację i pomalowanie, by odmienić styl w lokum.

Przed zakupem warto skonsultować się z fachowcem. Konsultacja taka pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i wesprze w dokonaniu wyboru mocy oraz wielkości grzejnika. Korzystnie więc rozwiać wszelkie wątpliwości, by podjąć najlepszą decyzję. Zakup grzejnika nie jest tanią inwestycją, jednak dobrze skomponowany z otoczeniem, posłuży przez długie lata.