Jeśli wierzyć Pliniuszowi Starszemu, Kleopatra używała tej ciemnobrązowej żywicy w kosmetykach i perfumach. Bursztyn ma właściwości przeciwzapalne, dobrze zatrzymuje wilgoć i ma przyjemny zapach.

Czym dokładnie jest bursztyn?

Bursztyn to skamieniała żywica, wytwarzana przez wiele gatunków drzew. Bursztyn jest unikalnym kamieniem szlachetnym, wykonanym z materii organicznej, która została zakonserwowana i przekształcona w kamień.

Bursztyn od wieków był wykorzystywany jako źródło biżuterii i ozdób. Czasami nazywany jest "sokiem ze skamieniałych drzew", ale wcale nim nie jest. Bursztyn jest technicznie klasyfikowany jako klejnot, choć bardzo różni się od innych kamieni szlachetnych. Bursztyn może mieć kolor od żółtego do brązowego, czerwonego, zielonego i czarnego.

Prawdziwe pochodzenie bursztynu

Bursztyn to skamieniała żywica drzew. Najstarszy znaleziony do tej pory bursztyn ma około 190 milionów lat. Bursztyn jest wykorzystywany do wyrobu biżuterii, a także w niektórych lekach i do produkcji perfum. Bursztyn zawsze był ceniony za swój atrakcyjny wygląd oraz ciekawą gamę kolorów i wzorów. W czasach starożytnych był wykorzystywany jako biżuteria, lekarstwa i kadzidła, zanim został wyparty przez inne, łatwiej dostępne materiały.

Bursztyn został po raz pierwszy wydobyty przez ludzi prehistorycznych co najmniej 25 000 lat temu. Bursztyn znaleziono w wielu miejscach na świecie, w tym w Europie, Afryce i Azji. Największe jego złoża znajdują się wzdłuż wybrzeża Bałtyku w Niemczech i w Polsce.

Bursztyn i jego właściwości

W średniowieczu uważano, że bursztyn noszony na szyi jako amulet lub bransoleta (praktyka ta jest nadal powszechna) leczy choroby i poprawia wzrok. Średniowieczni lekarze stosowali również małe kawałki bursztynu jako lek. Bursztyn powstaje, gdy żywica ścieka na korę. Z czasem żywica twardnieje i czasem zatrzymuj w sobie kawałki liści, a nawet małe owady.

Bursztyn to skamieniała żywica drzewa, która od czasów neolitu jest ceniona za swój kolor i naturalne piękno. Od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy bursztyn jest ceniony jako kamień szlachetny, a obecnie wykonuje się z niego różne przedmioty dekoracyjne. Bursztyn jest stosowany jako składnik perfum, środek leczniczy w medycynie ludowej oraz w jubilerstwie.

Produkty z bursztynu znajdziesz na https://amberdream.pl/pl/