Dzięki powszechnemu dostępowi do transportu lotniczego Hiszpania jest dla Polaków niemal na wyciągnięcie ręki — podróż do tego kraju trwa zaledwie trzy godziny. Piękne miejsce, położone pomiędzy Morzem Śródziemnym a Oceanem Atlantyckim jest dla wielu osób obiektem marzeń oraz celem wakacyjnych podróży i trzeba przyznać, że Hiszpania ma turystom wiele do zaoferowania — zarówno tym marzącym o podziwianiu egzotycznej przyrody, jak i miłośnikom zwiedzania miast i zabytków. Niektórzy idą o krok dalej i przeglądają domy na sprzedaż w Hiszpanii, by pewnego dnia zamieszkać w tym zakątku świata. Jakie różnice warto mieć na uwadze, zanim wyruszymy w drogę?

Hiszpanie żyją chwilą

Dla Polaków hiszpańskie podejście do życia może być zaskakujące. Ogromna otwartość sprawia, że często obce osoby zwracają się do siebie nawzajem w poufały sposób, a na przywitanie nawet nowo poznani całują się w oba policzki. Możemy liczyć, że nowo poznani Hiszpanie będą serdeczni i przyjacielscy, a nowe znajomości są dla nich czymś fantastycznym! Tamtejsi ludzie uwielbiają także spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi (o czym świadczy ogromna liczba kawiarni, knajp i pubów), głośno rozmawiając, śmiejąc się i urządzając fiesty. Choć beztroskie podejście do życia brzmi kusząco, ma także swoje wady. Hiszpanie mają tendencję do spóźniania się i przekładania wszystkiego na później.

W Hiszpanii spotykając kogoś na ulicy jest się „zobowiązanym” do kilkuminutowej pogawędki, a fakt, że obcokrajowcy przejawiają zainteresowanie ich krajem i kulturą, wzbudza w Hiszpanach radość i entuzjazm. Warto pamiętać także o codziennych siestach, które mogą dziwić przyjezdnych. To odpoczynek, zaplanowany mniej więcej w godzinach 14-17, który jest praktykowany przez wszystkich — możemy więc zapomnieć o zrobieniu zakupów o tej porze dnia. Nikt nie zrezygnuje z odpoczynku, by obsłużyć klienta!

Zaskakujące, że Hiszpanie swobodę i życie chwilą potrafią łączyć z wysoką kulturą osobistą, którą dobrze widać w miejscach publicznych — przykładowo, podczas wsiadania do autobusu pasażerowie ustawiają się w kolejkę. Równocześnie nie stronią od wulgaryzmów podczas spotkań towarzyskich.

Warto pamiętać, że Hiszpania zajmuje dość duży obszar i poszczególne regiony mają charakterystyczne cechy, tradycje i święta. Ich poznawanie może być szczególnie fascynujące i z pewnością jedna podróż nie wystarczy, by poznać wszystkie zakątki i obyczaje, które nimi rządzą.

Kultura jedzenia i picia

Inne zwyczaje dotyczące jedzenia i picia to coś, co z pewnością rzuci się w oczy turystom, choćbyśmy planowali spędzić w tym kraju tylko jeden weekend. Hiszpańska dieta w dużej mierze opiera się na rybach i owocach morza, a także warzywach. Mieszkańcy Hiszpanii uwielbiają jeść i chętnie celebrują posiłki, zwłaszcza te spożywane w gronie rodziny i znajomych. Co ciekawe, zwykle nie jedzą śniadań, a jeśli już, to na poranny posiłek wybierają słodkie wypieki, do których obowiązkowo piją kawę.

Ogromną popularnością cieszą się tapas, czyli przekąski przyrządzane na tysiąc sposobów — np. z uwielbianą przez Hiszpanów szynką jamón. Tapas są rewelacyjnym dodatkiem do spotkań towarzyskich i jako przegryzka do piwa lub wina. Wiele osób kupuje je także wówczas, gdy chce szybko i tanio zjeść coś na mieście.

Wspominając o jedzeniu i piciu, nie sposób zapomnieć o… braku czajników w domach Hiszpanów. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego podgrzewają wodę na herbatę czy kawę w rondelku lub mikrofalówce!

Hiszpania to miejsce, w którym można się zakochać. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wpisuje w wyszukiwarkę: domy na sprzedaż w Hiszpanii i marzy o przeprowadzce. W dzisiejszych czasach jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek i zwykle jedyne, co nas powstrzymuje, to własne obawy. Może warto się przełamać i spełnić marzenia?