ad

Zwierzęta dostarczą jaja i mięso – nie trzeba więc będzie dłużej korzystać z kupnych artykułów spożywczych, których źródło niestety nie zawsze jest pewne. Ale od czego zacząć? Jak założyć hodowlę krok po kroku? Sprawdź!

Kurnik

Przede wszystkim trzeba przygotować miejsce, w którym ptactwo będzie mieszkało. Można je umieścić w gotowym budynku, np. w wyznaczonej części stodoły czy szopy albo zbudować od zera. Kurnik należy umieścić w miejscu suchym, żeby nie podmakał, i ciepłym. Dobrze, aby kurnik był odpowiednio naświetlony. Najlepiej umieścić okna po wschodniej i południowej stronie, w ten sposób skumulujemy najwięcej światła. Kurnik musi chronić od wiatru, dlatego wejście dobrze zaplanować od strony wschodniej. Trzeba zadbać również o wentylację oraz o jakość materiałów użytych do budowy kurnika. Można też zaopatrzyć się w elektryczną siatkę, która jest bardzo przydatna przy wytyczaniu terenu dla drobiu. Dzięki temu kury nie uciekną, a inne zwierzęta nie dostaną się do środka. Takie ogrodzenie znajdziesz w sklepie https://lewmik.pl. Na podłogę kurnika można rozsypać piasek, słomę lub trociny.

Akcesoria

Postawienie lub wyznaczenie kurnika to dopiero początek. Trzeba jeszcze zadbać o zakup odpowiednich akcesoriów. Niezbędne przedmioty to karmidło na paszę i pojnik z wodą. Takie akcesoria posiadają mechanizmy zabezpieczające zawartość przed rozsypaniem czy rozlaniem. Można je postawić lub zawiesić. Warto też zawczasu kupić środki do czyszczenia kurnika: grube rękawice, miotełkę czy myjkę. Wszystkie niezbędne akcesoria możesz zamówić przez Internet, na stronie: https://www.lewmik.pl/kategoria/zootechnika

Grzędy i gniazda

W kurniku potrzebne będzie miejsce do wysiadywania dla kur. Grzędy zazwyczaj składają się z okrągłych żerdzi lub po prostu z drewnianych desek. Na jednym metrze grzędy zmieści się około 5 kur. Pod grzędami należy umieścić deskę na odchody. Jeśli chodzi o gniazda, to nie trzeba mieć ich tyle, co kur. Najlepiej umieścić gniazda w spokojnym, zacisznym miejscu. Można w tym celu przygotować niewielką skrzynkę. Gniazda trzeba wyścielić sianem lub słomą, żeby jaja się nie uszkodziły. 

Wybieg

Drób musi mieć dostęp do przestrzeni otwartej. Wybieg nie może być za mały. W przeciwnym wypadku kury mogą zacząć się atakować. Dobrze, żeby wybieg był gęsto pokryty trawą oraz inną roślinnością. Oczywiście teren musi być ogrodzony, najlepiej dość wysoko, gdyż kury mogą przedostać się na drugą stronę. Trzeba też pamiętać, by nie zamykać kurnika, żeby kura mogła w każdej chwili złożyć jajo w gnieździe. 

Skąd wziąć kury?

Drób dobrze jest zakupić w sprawdzonym miejscu. Najlepiej od ludzi, których się zna lub z ekologicznego gospodarstwa. Dzięki temu zyskamy pewność, że kurczęta były dobrze traktowane i nie są zakażone różnymi chorobami. Można też sprawdzić czy w okolicy nie ma targu drobiu. Hodowlę najlepiej zacząć od zwykłych niosek. Liczba kur zależy od naszego doświadczenia, dostępnej przestrzeni oraz ilości jaj, jakie chcemy otrzymywać. Jedna kura znosi jajko mniej więcej raz na dwa dni. Jeśli chodzi o koguta, to nie jest on potrzebny do znoszenia jaj – nioski będą je znosić i bez niego, ale nie wyklują się z nich pisklęta. Kogut jednak pilnuje porządku i sprawia, że stado lepiej funkcjonuje. 

Pasza

W sklepach można znaleźć gotowe pasze dla kur. Te jednak często zawierają rośliny modyfikowane genetycznie. Trzeba więc kupować je w sprawdzonych źródłach lub zatroszczyć się o samodzielne przygotowanie paszy – w końcu pożywienie ptactwa ma wpływ na jakość jaj i mięsa. Kury można karmić pszenicą, owsem czy kaszą. Pożywienie warto uzupełnić o zielonkę, a także różne gotowane warzywa, np. ziemniaki, buraki czy kapustę. 

Po zbudowaniu kurnika oraz nabyciu odpowiednich akcesoriów można zabrać się za kupno drobiu i gotowe! Mamy swoją hodowlę kur. Na pewno przyniesie to dużo korzyści – po pewnym czasie można pomyśleć nawet o sprzedaży jaj. Ponadto dzięki hodowli zaopatrzymy się w sprawdzone i zdrowe produkty spożywcze. Opieka nad kurami może też po prostu sprawić wiele przyjemności. Warto więc spróbować!