Meble ogrodowe można schować na zimę w pomieszczeniu gospodarczym, jednak altana przez cały rok jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne. Letnie upały, jesienne słoty i zimowe mrozy oraz opady śniegu uszkadzają drewno i sprawiają, że deski wykorzystane do budowy altany tracą elegancki wygląd. Jak zabezpieczyć altanę, by zachwycała przez lata?

Impregnacja najważniejsza

Altana zachowa doskonały wygląd przez lata, jeżeli będzie się pamiętało o impregnacji drewna. Z reguły zaleca się, by altany ogrodowe pokrywać zabezpieczającą warstwą każdego roku, jednak w rzeczywistości częstość malowania desek preparatem ochronnym jest zależna od jakości wybranego impregnatu. Na puszce z preparatem do ochrony drewna znajdują się informacje o: długości zapewnianej ochrony (podanej w latach lub miesiącach), rodzaju drewna, jakie może być pokryte impregnatem, kolorze uzyskiwanym po pokryciu desek, jak również dotyczące wydajności produktu. Ponadto producent podaje, ile warstw środka zabezpieczającego należy nałożyć na drewno, by uzyskać efekt pełnej i długotrwałej ochrony.

Zanim przystąpi się do impregnacji altany, powinno się zadbać, aby była sucha. Prac konserwacyjnych nie wykonuje się w czasie deszczu lub kilka godzin po jego ustąpieniu. Na impregnację najlepiej wybrać ciepły, ale nieupalny dzień – silne słońce sprawia, że preparat ochronny wysycha zbyt szybko. Jeżeli altana jest zabrudzona, powinno się oczyścić ją przed nałożeniem preparatu. Do tego celu można wykorzystać szare mydło i letnią wodę lub – w przypadku silniejszych zabrudzeń, zielonego nalotu czy pleśni – drobnoziarnisty, delikatny papier ścierny. Po oczyszczeniu wszystkich desek można rozpocząć malowanie. Najlepiej przystąpić do prac rano, by zakończyć je w ciągu jednego dnia. Warto sprawdzić także stan dachu altany.

Pierwsza impregnacja

Większość Polaków kupuje gotowe altany ogrodowe ze względu na ich niskie ceny, a także szybki i fachowy montaż na terenie całego kraju. Przed zakupem wybranego modelu warto sprawdzić, czy drewno użyte do budowy jest impregnowane. Niektóre tanie altanki są budowane z desek niezabezpieczonych preparatem ochronnym, co powoduje ich szybkie niszczenie. Znacznie lepszym wyborem są altany pokryte środkiem do ochrony drewna, który zabezpiecza nie tylko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed grzybami, pleśnią oraz owadami. Co ważne, impregnat warto nałożyć na altanę, nawet gdy chce się zachować naturalny kolor drewna. Wiele środków zabezpieczających jest dostępnych w transparentnej barwie.