Nowoczesna opcja monitoringu przesyłek pocztowych pozwala klientom platformy być na bieżąco z informacjami o przebiegu dostawy paczek.

Jednak ze względu na potrzebę oddalonej, a jednocześnie niezbyt drogiej dostawy, oczekiwanie na przesyłkę z reguły trwa dłużej, niż w przypadku zamówień krajowych czy zakupów w europejskich sklepach internetowych. Największą przewagą Aliexpress jest niska cena, a także szeroka i różnorodna oferta towarów.

Nowoczesna opcja monitoringu przesyłek pocztowych pozwala klientom platformy zawsze być na bieżąco z informacjami o przebiegu dostawy ich paczek. W ten sposób, nawet w przypadku cennych zakupów (na przykład techniki) kupujący nie martwią się o bezpieczeństwo ich zamówień w długiej drodze od magazynu Aliexpress do ich drzwi.

 

Przesyłki Aliexpress – sposoby i terminy dostawy

Termin dostawy zamówień jest bezpośrednio uzależniony od sposobu dostawy, który wybiera klient w trakcie składania zamówień. Każdy sprzedawca z reguły oferuje kilka sposobów dostawy – zarówno darmowe, jak i odpłatne. Klient może zaznaczyć firmę pocztową, która będzie się zajmować dostawą jego ładunku, a także tryb, w którym będzie on dostarczany (na przykład drogą morską, powietrzną etc.) – w opisie każdej z dostępnych opcji znajdują się również informacje o przewidywanych terminach realizacji dostawy.

W praktyce większość klientów wybiera darmowe sposoby przesyłki pocztowej. Maksymalny termin takich dostaw to 60 dni, chociaż z reguły przesyłki docierają szybciej – w ciągu 3-4 tygodni. Sprzedawcy Aliexpress nadają przewagę następującym sposobem dostawy:

  • China Post – większość zamówień z Chin jest dostarczana za pośrednictwem tego operatora. Duża liczba opracowywanych zamówień często przekłada się na wydłużony czas oczekiwania na paczkę. Maksymalny termin, który wskazuje firma. to 60 dni (w praktyce, średnio - 1 miesiąc).

  • AliExpress Standard Shipping – porównywanie szybka i tania (a często darmowa dla klientów) dostawa. Termin realizacji zamówień średnio trwa od 10 do 20 dni, może być uzależniony od bieżącej liczny zamówień, a także warunków pogodowych, procedury celnej etc.

  • Singapore Post, Sweden Post, Hong Kong Post, Swiss Post – dostawa przesyłek przez te firmy pocztowe z reguły jest płatna, a termin doręczenia to 15-30 dni. Firmy jednak wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa i cieszą się szczególnych zaufaniem klientów na całym świecie, w tym również w Polsce.

  • EMS – jeden z najszybszych, płatnych sposobów dostawy przesyłek Aliexpress. Paczki są dostarczane mniej niż za 2 tygodnie.

  • TNT i DHL – dwa najdroższe, a jednocześnie najszybsze sposoby dostawy. Firmy zakładają, że w ciągu 5 dni oczekiwana paczka Aliexpress zostanie już doręczona klientowi. Z reguły jednak dostawa jest opóźniana i trwa do 15 dni.

 

Jak śledzić przesyłki Aliexpress

Śledzenie przesyłek różnych firm kurierskich jest możliwe dzięki międzynarodowemu systemowi numerów trackingowych. Żeby klient mógł w każdej chwili sprawdzić bieżące informacje o swoim zamówieniu, firmy pocztowe przyswajają paczkom specjalne identyfikatory – numery trackingowe, po których są zapisywane i aktualizowane dane o przesyłce w systemie pocztowym.

Monitoring przesyłek nie jest skomplikowaną procedurą. Z reguły klienci Aliexpress mogą śledzić swoje zamówienia na trzy różne sposoby:

  1. Na stronie firmy pocztowej, które zajmuje się dostawą paczki – warto pamiętać, że dostawa z Chin do Polski może być realizowana przy współpracy kilku firm kurierskich (na przykład China Post/Aliexpress Standard Shipping i Poczta Polska);

  2. Poprzez własne konto użytkownika na portalu handlowym – niektórzy sprzedawcy dostarczają informację o drodze dostawy zamówień bezpośrednio swoim klientom. Nie zawsze to są jednak bieżące dane, o ile są one aktualizowane nie częściej, niż 1-2 razy tygodniowo.

  3. Poprzez wyspecjalizowany serwis monitoringowy Pkge.net – strona jest dedykowana użytkownikom polskojęzycznym, współpracuje z setkami firm pocztowych i kurierskich na całym świcie, posiadając dostęp do wszystkich baz danych o przesyłkach – informacje są przetwarzane na bieżąco i dostarczane użytkownikom w czasie rzeczywistym.