Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra? Jak zapewnić bezpieczeństwo naszej skórze i nie dać się złapać na niezwiązane z rzeczywistością chwyty marketingowe?

Rodzaje promieniowania UV

Przede wszystkim należy wiedzieć, że na promieniowanie UV składają się dwa rodzaje promieni –  5% stanowią promienie UVB, a 95% UVA. Choć efekty tych pierwszych są szybciej widoczne – obawiają się brązowieniem skóry, a niekiedy nawet oparzeniami słonecznymi, to te drugie wnikają w skórę głęboko, powodując nieodwracalne konsekwencje. Na działanie promieni UVB jesteśmy podatni w słoneczne dni, najczęściej latem. Ekspozycja na promienie UVA trwa przez cały rok, nawet w pochmurne dni, a ich nadmierna ilość powoduje:

- fotostarzenie się skóry,

- nietolerancję na słońce,

- zaburzenia pigmentacji,

- nowotwory skóry.

Dlatego przy wyborze kremu warto wziąć pod uwagę ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, oraz stosować go przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim.

 

Co to jest wskaźnik SPF?

 

To wskaźnik dla danego kosmetyku, oznaczający stopień ochrony skóry przed promieniowaniem UVB, a dokładniej stosunek między ilością promieniowania UVB wchłanianego przez skórę przy zastosowaniu filtra i bez niego. Jego wartości zwykle mieszczą się w przedziale 2-50, choć niektórzy producenci oferują kosmetyki z SPF wyższym niż 50. Stopień ochrony zwiększa się proporcjonalnie do wartości, czyli jest niewielki dla przedziału 2-6, średni dla 8-12 i wysoki lub bardzo wysoki dla przedziałów 15-25 oraz 30-50 i więcej.

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem SPF?

Kremy do twarzy powinny mieć SPF w przedziale 30-50 – wówczas stanowią właściwą ochronę dla cery i uniemożliwiają wnikanie promieni UVB. Co jednak z bardziej szkodliwym promieniowaniem UVA? Przy wyborze kosmetyku zwróć uwagę, czy na etykiecie jest oznaczenie IPD lub PPD (PA). Czasem możesz też trafić na bezpośrednią informację o ochronie przed promieniami UVA. Zapewniają ją filtry chemiczne, mineralne i mieszane.

W ofercie producentów znajdziesz produkty nawilżające, matujące czy regenerujące – te dodatkowe właściwości pozwolą na dobranie właściwego kosmetyku do Twojej cery. Bardzo ważne jest także, aby kosmetyk był fotostabilny, czyli żeby substancje w nim zawarte nie ulegały rozkładowi pod wpływem działania promieni słonecznych. Jego konsystencja powinna być dość lekka, aby nie rolował się pod makijażem.

Produkt, który oferuje wysoką jakość, naturalną pielęgnację oraz wydłużony, gdyż aż dwunasto-godzinny okres ochronny, to naturalny krem z filtrem City Outdoor SPF 30. Możesz go stosować na co dzień, pod makijaż. Jego zadaniem jest ochrona skóry nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB – uniemożliwi także wnikanie szkodliwych cząsteczek i zanieczyszczeń, takich jak smog, a także zapewni skórze utrzymanie prawidłowego gradientu wody. A jeśli czeka Cię aktywność w ekstremalnych warunkach atmosferycznych wybierz Extreme Outdoor SPF 50 – to krem z filtrem na wyjątkowe okoliczności, takie jak silny mróz i wiatr, duże amplitudy temperatur lub długotrwała ekspozycja na ostre słońce. Zapobiegnie wysuszeniu skóry, wzmacniając jej naturalną barierę lipidową, zregeneruje i nawilży naskórek oraz zapewni skuteczną ochronę przed szkodliwymi czynnikami przez cały dzień.