Podczas gry w tenisa o ostatecznych rezultatach może zadecydować nawet rodzaj piłki do gry. Podpowiadamy jak wybrać piłkę, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Bez względu na to, czy ktoś zajmuje się tenisem profesjonalnie, zawodowo czy też zupełnie amatorsko i tylko od czasu do czasu – powinien zaopatrzyć się w wygodny ubiór, buty przystosowane do nawierzchni (dzięki czemu zapobiegniemy kontuzjom) oraz, oczywiście, w sprzęt sportowy, który pozwoli na swobodną grę (także pozbawioną kontuzji). Istotna podczas gry jest zarówno rakieta, jak i piłeczka. O dobrze tej ostatniej powinny decydować umiejętności gracza, jego styl gry, a nawet jego wiek. Zakupy sprzętu najlepiej zrobić w profesjonalnym sklepie. Sklep tenisowy to miejsce, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne rzeczy wysokiej jakości, dzięki czemu będziemy pewni, że wybrany przez nas sprzęt spełni nasze oczekiwania, a w razie potrzeby będziemy mogli poprosić o pomoc pracowników.

Rodzaje piłek do tenisa

Odpowiednio dobrane piłki to komfort i lepsza jakość gry. W profesjonalnym sklepie można wybrać piłki profesjonalne lub amatorskie:

  • piłki tenisowe rekreacyjne – doskonałe do gry towarzyskiej osób, które nie grają regularnie i robią to wyłącznie w celach rekreacyjnych;
  • piłki tenisowe mistrzowskie – wytrzymałe piłki, które sprawdzą się podczas gry zaawansowanych graczy;
  • piłki tenisowe profesjonalne – bardzo wytrzymałe, doskonałe dla zawodowców i osób, których poziom można określić jako zaawansowany. Sprawdzą się zarówno w halach, jak i kortach betonowych.

Ciśnienie w piłkach

Wśród piłek wyróżnia się także ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Amatorzy, którzy grają tylko od czasu do czasu powinni wybierać bezciśnieniowe. Tego typu piłki są dość twarde i ciężkie, ale zapewniają dobrą jakość odbicia, ponadto może ich używać przez dłuższy czas. Profesjonalności natomiast powinni postawić na piłki ciśnieniowe, które są odpowiednie dla graczy regularnych, którzy trenują i często rozgrywają mecze, a także i dla zawodowców. Jakie są piłki ciśnieniowe? Takie piłki są lekkie, miękkie i dzięki temu pozwalają na lepszą kontrolę uderzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że po wyjęciu z pudełka lub tuby (jak często są sprzedawane), należy ich regularnie i często używać, gdyż każdego dnia zmienia się wewnątrz nich ciśnienie, a także i ich właściwości. Utrata ciśnienia sprawia, że pogarsza się komfort gry. Tego typu piłki zwykle używa się przez około 8 setów, a następnie wymienia się na nową.

Piłki dla dzieci

Wyróżnić można również piłki dla graczy najmłodszych. Mają one różne kolory i wagę i są dostosowane do wieku i predyspozycji młodego gracza:

  • piłki tenisowe gąbczaste – dla najmłodszych, poniżej 5 roku życia dzieci. Są wolne i bezpieczne;
  • piłki czerwone – wolniejsze o 75% od piłek dla dorosłych, dla dzieci w wieku 5-8 lat;
  • piłki pomarańczowe – wolniejsze o 50% od regularnych piłek, dla dzieci w wieku 8-9 lat;
  • piłki zielone – o 25% wolniejsze od standardowych piłek – dla dzieci powyżej 9 roku życie, które mają 120-135 cm wzrostu.