Niedawno świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, co skłoniło sklep internetowy Gandalf.com.pl do analizy tego, w jaki sposób pandemia wpłynęła na czytelnictwo. Okazuje się, że w ogólnym rozrachunku na Gandalf.com.pl zanotowano wzrost liczby odwiedzających na poziomie 30%. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co najchętniej czytano w pandemii i jakie gatunki literackie są na topie, zapoznaj się z Naszym artykułem.

Ulubione kategorie literackie 2020–2021

Weryfikując dane z okresu pandemii od 2020 do 2021 roku, możemy śmiało stwierdzić, że w sklepie internetowym Gandalf.com.pl szczególnie chętnie kupowano książki dla dzieci i młodzieży, literaturę piękną, fantastykę, poradniki oraz sensację. Mówi się o tym, że pandemia wpłynęła na rozwój czytelnictwa, ponieważ lockdown uniemożliwił korzystanie z wielu innych form rozrywki. Według najnowszych badań Biblioteki Narodowej aktualnie czyta minimum 42% respondentów. Oznacza to wzrost o 3% w skali roku.

Top 10 tytułów

Ponieważ na piedestale najchętniej kupowanych książek na Gandalf.com.pl znajdują się te dla dzieci i młodzieży, nie dziwi fakt, że w Naszym zestawieniu znajdują się przede wszystkim powieści z tych kategorii wiekowych. Zamknięcie szkół oraz ograniczenia związane z możliwością korzystania z przestrzeni miejskich zachęciły rodziców i dzieci do zdobywania wiedzy o świecie i przeżywania przygód w bezpiecznej przestrzeni. 

Wśród kultowych tytułów znajdziemy zarówno klasykę literatury: Hobbit, czyli tam i z powrotem, jak i współczesne bestsellery. Na liście pojawił się także najnowszy zbiór esejów Olgi Tokarczuk oraz Mitologia. 

Wiosenny TOP 5

W maju szczególne zainteresowanie odnotowano nową książką Natalii de Barbaro pt. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie. Jest to książka o kobiecie, która poszukuje siebie, jej czułą przewodniczką staje się zaś intuicja i mądrość. Książka zilustrowana jest kolażami Anety Klejnowskiej. Na znaczeniu nie traci także Miasto z mgły, ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafóna, która stanowi poszerzenie literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. W Polsce ukazała się na początku maja.

Dzięki najnowszym premierom Netflixa duże poruszenie wywołują powieści Leigh Bardugo, między innymi Szóstka wron – historia wyrzutków społecznych, którzy podejmują zlecenie polegające na włamaniu się do miejsca bez wyjścia. Czyżby fantastyczna wersja Domu z papieru? Warto zwrócić uwagę także na inną historię o złodzieju, zwłaszcza że nowy sezon o Arsenie Lupinie – dżentelmenie włamywaczu – już niedługo na platformie streamingowej Netflix.

W maju swoją premierę miał najnowszy thriller Remigiusza Mroza Ekstremista o zaginionej w Opolu maturzystce, która pozostawia po sobie jedynie kartę tarota z symbolem sprawiedliwości. Sprawą uciekinierki interesuje się lokalna dziennikarka. Czy uda jej się odkryć zagadkę tajemniczych zniknięć i pojawiających się w Internecie kart do wróżenia?


Wszystkie nowości i kultowe powieści zamówisz na Gandalf.com.pl.

KONKURS

Chcesz wygrać książkę od Gandalfa? Napisz w kilku zdaniach i wyślij na e-maila: konkurs@zyciepabianic.pl, jaką powieść polecasz innym i dlaczego? Nie zapomnij dopisać w mailu swojego imienia i nazwiska.

Na odpowiedzi czekamy do 8 czerwca do godz. 12.00. Osoby nagrodzone poinformujemy meilowo.