Ten rodzaj alkoholu można pić zarówno sam, jak i z różnymi dodatkami. Jakie są najlepsze sposoby na serwowanie brandy? Podpowiadamy, jak przyrządzić doskonałe drinki na bazie brandy.

Czym jest brandy?

Brandy to napój alkoholowy, który destyluje się z wina. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim wino gronowe. Istnieje również odmiana otrzymywana z wina owocowego. Nazwa alkoholu pochodzi od holenderskiego słowa „brandewijn”, co można przetłumaczyć po prostu jako „destylowane wino”. Staropolska nazwa „wypalanka” wywodzi się od tradycyjnej metody wytwarzania brandy – jest ono „wypalane” w aparatach destylacyjnych. Ten sposób oczyszczania alkoholu pojawił się prawdopodobnie w średniowieczu, choć nie do końca wiadomo, kto go wymyślił – niektóre źródła jako pomysłodawców wymieniają Ormian, inne mówią o Maurach, pojawiają się także wzmianki o Egipcjanach. 

brandy

Jakie są rodzaje brandy?

Tak jak większość alkoholi, brandy dzieli się na kilka rodzajów. Rozróżnia się je ze względu na pochodzenie oraz gatunek owoców, z którego jest produkowane wino, przerabiane później na brandy. Do najbardziej znanych typów brandy można zaliczyć koniak, czyli napój wymyślony przez Francuzów, produkowany w okolicach miasta Cognac. Początkowo był nazywany „eau-de-vie du Cognac”, czyli „woda życia z Cognac”. Kolejny typ, jeden z najbardziej znanych w Polsce, to śliwowica, produkowana ze śliwek węgierek. Kirsch wytwarza się z napoju na bazie czereśni, z białych win z Armagnacu produkuje się armaniak, a z kolei w mieście Calvados produkuje się kalwados na bazie cydru. Inną popularną odmianą brandy jest włoska grappa oraz jej hiszpańskie i francuskie odpowiedniki – orujo i marc. 

alkohol

Jak pić brandy?

Brandy można pić w sposób tradycyjny lub w postaci drinków. Jest zaliczane do wódek wytrawnych, co oznacza między innymi, że istnieją dokładne wytyczne, w jaki sposób powinno się je degustować. Po pierwsze, brandy serwuje się w temperaturze pokojowej, a kieliszek dedykowany do tego typu napojów jest pękaty, o kształcie przypominającym tulipana. Inną opcją jest podawanie go w szerokich koniakówkach o pojemności od 100 do 300 mililitrów. Niektórzy eksperci proponują metodę trzymania kieliszka za czaszę, dzięki czemu ogrzewamy alkohol, pozwalając mu uwolnić cały aromat. Naczynia napełnia się mniej więcej do ¼ wysokości. Należy też pamiętać, że brandy raczej sączy się, niż pije, a najlepsza pora podania przypada po posiłkach, ponieważ brandy dobrze wpływa na trawienie. 

Jakie są najlepsze drinki z brandy?

Innym sposobem podawania brandy są drinki. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest Sidecar, czyli koktajl, którego początki sięgają I wojny światowej. Do przygotowania drinka oprócz brandy potrzebny będzie likier pomarańczowy, sok z cytryny oraz syrop cukrowy. By napój prezentował się efektowniej, można zwilżyć brzegi kieliszka cytryną i udekorować je cukrem. Sidecar to opcja dobra zarówno na orzeźwienie latem, jak i na zimowe wieczory. 

Kolejna polecana propozycja to Stinger. Miłośnicy starszych filmów mogą kojarzyć tego drinka z produkcji „Wyższe sfery”. To właśnie o Stingerze Bing Crosby powiedział do Grace Kelly, że „sprawia, iż czujesz, że płoniesz". Stinger to połączenie brandy z białym likierem miętowym. Istnieje także odmiana Chocolate Stinger, w którym połowa ilości likieru miętowego jest zastąpiona przez brązowy likier kakaowy. Taki napój podaje się z lodem w szklankach typu „old-fashioned”. 

Równie popularnym drinkiem - choć tym razem nie za sprawą filmu a książki „Słońce też wschodzi” Ernesta Hemingwaya - jest Jack Rose. Do tego koktajlu potrzebne będzie brandy, grenadyna oraz sok z cytryny. Do ozdoby kieliszka można użyć plasterka cytryny. 

Fanów na całym świecie ma również połączenie o wdzięcznej nazwie American Beauty. To dobry wybór dla osób, które lubią orzeźwiające, ale i nieco słodkie smaki. W tym przypadku oprócz brandy w szklance znajdą się: wermut, sok pomarańczowy, wino porto, likier miętowy i grenadyna. 

Jeszcze jedną propozycją, najbardziej klasyczną, jest drink Old Fashioned, czasami serwowany również z whisky. Do przyrządzenia Old Fashioned potrzebne będą: syrop cukrowy, woda sodowa, skórka pomarańczy oraz kilka kropel Angosturii - gorzkiej wódki o ciemnoczerwonej barwie.

Raczej nie poleca się łączenia brandy ze słodkimi napojami gazowanymi typu cola, ponieważ mogą zabić one cały aromat alkoholu. 

brandy

Jakie dodatki wybrać do brandy?

Najlepszą kompozycję z brandy stworzą gorzka czekolada i pomarańcza. Osoby, które nie lubią bardzo intensywnego smaku brandy, mogą zneutralizować go słodkimi suszonymi owocami. Popularnym zestawem jest także brandy i kawa lub słodkie ciastka czy lody. Przyprawami dobrze pasującymi do tego alkoholu są między innymi: cynamon, imbir, wanilia, anyż lub goździki. 

Brandy to wytrawny alkohol, który doskonale sprawdzi się zarówno podczas przyjęć biznesowych, jak i na spotkaniach z przyjaciółmi. Brandy jest również doskonałą bazą do drinków, a szeroki wybór dodatków sprawia, że każdy znajdzie takie połączenie, które przypadnie mu do gustu. Najlepszą brandy oraz inne rzadkie alkohole świata znajdziecie w sklepie internetowym alkoholeswiata24.pl Oprócz wysokiej jakości brandy różnej pojemności butelek, wielu znanych producentów i marek z całego świata.